Citat:
Ursprungligen postat av
bowlingjocke
Kanske det börjar lossna lite nu.. lite tidigare än beräknat. De jag snackat med trodde inte Sj skulle släppa anställningsstoppet förrän framåt våren/sommaren... tror vi kommer se en brist igen runt 2027-2028 när både Mälartåg ökar avgångar samt när Zeta och Delta börjar trafiksättas.
Så de som påbörjar utbildningen nu behöver kanske inte vara så oroliga... ja så länge man uppnår LIA-timmarna då.
SJ söker iaf förare till Kalmar, Västerås och Nässjö just nu.
Totalt finns det knappt 5000 yrkesverksamma lokförare i Sverige, med en omsättning på 10% per år, pensionsavgångar och att folk byter jobb, så behövs det 500 nya förare per år i snitt.
Dock är fördelningen väldigt ojämn geografiskt och i tiden, så periodvis kommer många arbetssökande uppleva att det är svårt att hitta jobb.
Men det löser sig.
LL