"En brittiskregistrerad lastbil - troligen tillhörande s.k. asfaltarbetare - smet från bärgare efter det att bärgaren dragit upp lastbilen som kört fast vid en rondell på Lorensborgsgatan vid 19.30-tiden i kväll. "
källa:
http://www.pppress.se/content/ViewArchive.asp?archive=PPSMIT-20070930 (bilder)
"En grupp engelsmän körde fast med sin lastbil nära Ollebo på söndagskvällen. Av någon anledning kom de fel i en rondell på Lorensborgsgatan och hamnade i en gräsbeväxt refug. Där satt de hårt fast och kom varken fram eller tillbaka trots ihärdiga försök.
OLLEBO. Lastbilen blockerade vägen så medtrafikanterna blev alltmer upprörda och kallade på polis. Men någon lånade dessförinnan ut en telefon så männen kunde beställa bärgare som snabbt kom till platsen. Vajer drogs ut och lades runt den fastkörda lastbilen som enkelt vinschades loss.
Men när lastbilen var körklar hoppade alla engelsmännen ombord och försvann. Då polisen kom till platsen berättade den snopne bärgaren vad som hänt och gjorde anmälan om bedrägeri. "
källa:
http://sydsvenskan.se/malmo/article269709.ece