Citat:
Ursprungligen postat av Moon The Loon
Hur fan tänker du?
En arena som tar det dubbla en vad man hade i snitt under en guldsäsong är för liten!
Att man kan fylla en arena mot något superlag alternativt ett derby om året är väl i det stora hela fullständigt ointressant. Om det nu är Aik som ska stå för byggkostnader/drift är den idén en mer vansinnig.
Det optimala för er borde vara att bygga en arena för runt 17000 personer (nej jag skämtar inte) för att sedan försöka kränga varenda en av dessa till säsongskortsinnehavare. Om ni har en jävla tur kanske ni tom får en väntelista för säsongskort.
detta om man nu är intresserad av att ens klubb skall gå bra ekonomiskt.
Det är väl du som skämtar nu, Moon the Loon?
Publiksnittet 2009 var visserligen strax över 17 000 åskådare. Men inte fan så berodde det på att matcherna mot osexiga lag som Häcken, BP och Halmstad var utsålda. Nej, det berodde istället på att vi lockade en bra bit över 20 000 åskådare till viktigare matcher, matcher mot topplag och Stockholmsderbyn. Så med din logik så menar du att AIK istället ska bygga en arena för 17 000 samtidigt som man ska neka människor som vill gå på matchen möjligheten att göra det? Vad finner du för storslagen ekonomisk logik bakom det resonemanget?
Sen så tror jag inte Projekt Sundbyberg är genomförbart eftersom AIK har på tok för dålig ekonomi för att kunna genomföra det. Problemet som AIK har haft är att man inte kunnat tjäna pengar på sina evenemang beroende på att SvFF tar ut en hög hyra samtidigt som pengarna ifrån försäljning inne på arenan på matchdagen går till förbundet. Så, jag tror AIK försöker ge tillbaka för gamla ost och hota förbundet med en flytt till Sundbyberg eller Stockholmsarenan, om de inte kan möta våra krav.