Citat:
Ursprungligen postat av Casaba
Vad är anledningen till att det måste skötas på detta sätt jämfört med hur det sköttes på Råsunda? Är det på grund av övriga, icke-fotbollsrelaterade, arrangemang på Friends, eller liknande?
Gräs behöver naturligt solljus för at kunna växa. Friends Arena är en innomhusarena med ett pyttelitet hål i taket där en massa balkar skymmer det pyttlilla hålet så något sollus kommer inte in i arenan. Den som har ritat Frienda arena är dummare än tåget, det samma kan man säga om SvFF som valde den urkorkade designen, men så går det när korkade tjockisar i kostym tar beslut låååååååååååååångt bortom deras begrepsförmåga
Att det skulle krävas plasmatta i Friends arena, det begriper vem som helst bara man använder det lilla man har innanför pannbenet.