2019-12-08, 16:47
  #5401
Medlem
-JimmyMcDope-s avatar
Men efter två veckor bör det vara i stort sett helt lugnt att ta ecstacy alltså? (Utan risk för serotonint syndrom).
Citera
2019-12-08, 16:53
  #5402
Medlem
-JimmyMcDope-s avatar
Äter också mirtazapin med där handlar det inte om serotonin utan om noradrenalin om jag inte minns fel så den medicinen kan man väl ta som vanligt och ändå ta en ecstacy? Är väl bara citalopramen (då den medicinen styr serotoninet i hjärnan) som jag bör avstå i ca 2 veckor då?
Citera
2019-12-09, 00:34
  #5403
Medlem
Dominobrickors avatar
Vet redan att kombon är farlig men det skiter jag i så ni redan vet.

Om jag ska blanda benzo och opiater vilken ska man börja med frågar för att jag hört att om man tar benzon efter så drar det ner opiat effekten istället för att det bostas, men när jag själv kört kombon så har ja aldrig riktigt tänkt på det å kört åt båda hållen och sen minns man ju inte så detaljerat upplevelsen heller.

Osäker kanske blev lite OfT men tack för alla svar ändå
Citera
2019-12-09, 14:08
  #5404
Medlem
-JimmyMcDope-s avatar
Efter lite sökning verkar mirtazapin (som är en SNRI) också vara tveksamt att ta ihop med ecstacy. Även m denna rad finns att läsa och jag citerar från Wiki: ” It has also been suggested that mirtazapine has no significant serotonergic effects, and is therefore not a dual action drug.” Så vad gäller vid Mirtazapin egentligen? Dessutom nämndes preparat som jag inte tycker borde öka risken för serotonint syndrom som opioider. Skulle exempelvis oxykodon tillsammans med ecstacy ge en större sannolikhet att få SS än enbart ecstasy själv? Verkar ju konstigt.
Citera
2019-12-09, 18:49
  #5405
Medlem
-JimmyMcDope-s avatar
Ingen som har koll på något av det jag skriver eller?
Citera
2019-12-13, 04:04
  #5406
Medlem
Lowlyfes avatar
Oleamide och t.ex. MDMA eller annan centralstimulant?
Citera
2019-12-13, 04:06
  #5407
Medlem
Lowlyfes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av -JimmyMcDope-
Ingen som har koll på något av det jag skriver eller?

Går inte på den men jag hade väntat en månad, kan vara nyttigt för kroppen av ställa om sig från medicinen för att få ut minsta möjliga skada på kroppen.

Sök runt lite på forumet så finns det en hel del om SSRI och MDMA.
Citera
2019-12-13, 11:09
  #5408
Medlem
1. Stesolid + Paraflex + Oxascand.
(tog det förut och modde värre än värst men tog det igen nydligen och då kände jag ingenting)

2. MDMA + Benzo (Blåbär) + Paraflex + Alvedon + kaffein + amfettamin.
(huvud tanken var att byta ut amfettaminet i ecstacy mot benzo så det blir en nerot esh typ. Sen spårade det ur ba)



När jag är onyker, för någon anledning, brukar jag ibland sätta mig o börja blanda massa droger jag hittar i mitt stash. Dem där två var dem ända två som faktiskt lät lite intressanta.
Jag gillar MDMA + Benzo tanken.
Citera
2019-12-13, 17:44
  #5409
Medlem
lilpumpesketits avatar
Hej,

Min plan är ikväll att blanda 100mg Viagra med alkohol. Har 350ml Cognac som jag ska dricka.

Tog dessutom en 20mg Attentin vid 14:00.

Ska jag följa min plan eller eventuellt avstå alkoholen/Viagran?
Citera
2019-12-14, 15:40
  #5410
Medlem
greyhound12s avatar
Tja har tagit ca 3g ladd sen igår 8 tiden och kanske 10 öl och lite brännvin + 6mg rivotril ca 00.00. Tänkte fortsätta dricka lite ikväll lite så sätter väll till 1g med ladd och lite alkohol lugnt att ta 150-300mg tramadol när jag kommer hem?
Citera
2019-12-15, 15:45
  #5411
Medlem
Lorazepam oc cannabis

Hej! Känner man ruset av cannabis när man tagit lorazepam? Har tagit 4tabletter varje dag i ca 2år men nu var det mer än 2dygn sen jag tog det senast. Kommer jag känna av cannabis om jag röker på onsdag och inte tar lorazepam tills dess?
Citera
2019-12-15, 15:47
  #5412
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av dontcopymyname
Hej! Känner man ruset av cannabis när man tagit lorazepam? Har tagit 4tabletter varje dag i ca 2år men nu var det mer än 2dygn sen jag tog det senast. Kommer jag känna av cannabis om jag röker på onsdag och inte tar lorazepam tills dess?
Lorazepam och cannabis är riktigt mysigt tillsammans. Rekomenderar denna blandning varmt.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in