2010-07-01, 16:16
  #205
Medlem
Carin Götblad, trodde hon skulle få sparken eller bli degraderad efter Gotlands historien.
Men fick några år senare se att käringen blivit befordrad som länspolismästare i Stockholm istället, och blivit utsedd till "årets chef"!!

Hur fan gick detta till!? Hon är ju den mest inkompetenta chef man kan tänka sig.
Citera
2010-07-01, 18:19
  #206
Medlem
fredrikdenstores avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Deavile
Carin Götblad, trodde hon skulle få sparken eller bli degraderad efter Gotlands historien.
Men fick några år senare se att käringen blivit befordrad som länspolismästare i Stockholm istället, och blivit utsedd till "årets chef"!!

Hur fan gick detta till!? Hon är ju den mest inkompetenta chef man kan tänka sig.
Hon har väl fläkt ut sig för någon höjdare inom polisväsendet kan jag tro.
Citera
2010-07-11, 10:17
  #207
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av birkaboo
Passerade Vasaparken för några veckor sedan, reagerade på att en person som var klädd helt i beige och kunde ha smält in bra utan att väcka uppmärksamhet om hon inte hela tiden vände sig om och tittade åt alla möjliga håll samtidigt som hon passerade allén. Såg märkligt ut och hon drog snarare till sig blickar med de märkliga beteendet. ( Ja ungefär som om hon var förföljd )

När vi sen hamnade i samma kö såg jag att det var Carin Götblad. Samma märkliga beteende där, vilket fick mig att fundera på om hon har någon hotbild över sig eller om det var en filminspelning för Beck där hon fått en liten roll....

Låter som om hon var ute på råttjakt som vanligt.
Snabba djur det där.

Citat:
”Jag svimmade av smärta”
Carin Götblad om olycksnatten i Visby, bästa
vännen Kristina Lugn och drömmen att tämja råttor
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article6084691.ab

Har man Kristian Lugn som bästa kompis då har man inte alla råttor i råttfällan...
Citera
2010-07-11, 10:20
  #208
Bannlyst
Nu ska Götblad kvotera även Piketsnutarna

Citat:
Bland förhandlarna är hälften kvinnor, men antalet kvinnliga piketpoliser är noll. Det vill Stockholms länspolismästare Carin Götblad ändra på och hon har därför beslutat att innan 2010 är över ska minst fyra piketpoliser vara kvinnor.
- Jag vill inte ha enkönade arbetsplatser, säger Carin Götblad.
För att uppnå målet ska piketen bredda men inte sänka antagningskraven. Att få en ökad bredd är viktigt eftersom den grova organiserade brottsligheten blir allt mer avancerad och det krävs olika kompetenser för att bekämpa den.
http://www.polisen.se/Stockholms_lan/Aktuellt/Pressmeddelanden/Rikspolisstyrelsen/Carin-Gotblad-inviger-ny-utstallning-om-piketpolisen-/

Med tanke på att kvinnor inte klarar antagningskraven idag så hur har hon tänkt att detta ska gå till?
Men de som brukar få spö av piketen lär vara glada idag, attackflatorna slår inte lika hårt...
Citera
2010-07-11, 11:27
  #209
Medlem
Sumpings avatar
.


Är hennes relation med Kapten K känd??
Citera
2010-07-11, 22:19
  #210
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Sumping
.


Är hennes relation med Kapten K känd??

Det har nog inte nämnts i tråden, berätta gärna mer.
Citera
2010-08-04, 17:13
  #211
Medlem
Kan rekommendera P1:s "Storstadsdjungeln" från den 30 juni i år.
http://sverigesradio.se/sida/laddaner.aspx?programid=3816

Man kan riktigt känna ångesten i rösten hos Carin när hennes nyschamponerade råtta Rosa rymmer iväg ner i hålet till vildråttorna. Väldigt roligt.
Citera
2010-08-18, 19:41
  #212
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av puppy
Frågan är väl inte varför Hon inte befordrats vidare utan hur i h-e hon undgått att nagelfaras för vad som ägde rum på Gotland.

Gotlandshistorien låg säkert henne i fatet eftersom hon inte blev Rikspolischef. Det låg i tiden med en kvinnlig Rikspolischef och hon var aktuell. Istället utsågs hennes manlige kollega Bengt Svensson.
Citera
2010-12-31, 17:11
  #213
Medlem
Tuesdays avatar
Idag repriserade SR årets roligaste dokumentär...

För den som har missat Götblad och råttorna:

http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=3816&artikel=3866962

Kommentarer överflödiga.
Citera
2010-12-31, 17:45
  #214
Medlem
Ratads avatar
Tycker hon är osolidarisk som inte delar med sig av alla sina tänder till de tandlösa barnen i Bolivia. Hon har ju för mycket tänder, de rika i väst äger 60% av världens tänder och Götblad har ensam tillgång till 12,3% av jordens tänder.
Citera
2010-12-31, 18:20
  #215
Medlem
Varför tycker dom flesta så illa om henne?
Jag tycker hon verkar ovanligt down to earth för att vara en högt uppsatt chef. Känns till skillnad mot andra personer som är högt uppsatta levnadsglad och spontan.
Citera
2011-01-01, 02:33
  #216
Bannlyst
Hade det tvivelaktiga nöjet att få följa hennes argumentation när hon tog med sig ungarna till Myrorna för att köpa kläder. Den ena dottern som såg ut att vara någonstans runt tretton -fjorton år tog Carin fram ett plagg åt. Ungen sade:
Men den här är ju sliten .
Carin Götblad svarade:
Jo men den är ju jättefin. Det är ju din favoritfärg lila.

Litet märkligt att hon handlar begagnade plagg på Myrorna åt sina barn. Hon måste ju tjäna åtminstone 50-60-70 000 som länspolismästare. Har hon verkligen inte råd att köpa nya plagg åt dem? Det verkar som om hon måste vara oerhört snål. Vem vill annars handla på Myrorna. Det är ju inte så att hon är en person som inte blir igenkänd men det struntar hon tydligen i. Barnen kan ju inte ha det så roligt i alla fall om hon väljer att handla kläder åt dem på Myrorna. Märkligt.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in