Hallå. Har kört Vista med Dual-boot ett tag utan problem. Nyligen råkade jag starta vista av misstag i bootväljaren. Jag tryckte då på reset-knappen (på chassit). Efter detta går Vista inte att ladda (winload.exe corrupt-felet) och hårddisken D:\ (som vista låg på) är "borta".
Vad gör jag nu? Hårddisken (exakt likadan som nr 1) finns i Bios och allt ser normalt ut. I Windows XP (C:\) dyker den inte upp alls, men ingen annan enhet har tagit över bokstaven. Så det är alltså: C:\ ---> E:\(usb-hårddisk). Den syns även under Enhetshanteraren med diagnos "Den här enheten fungerar". Jag kan inte på något sätt komma åt hårddisken, men den verkar fungera.
Jag har testat att installera EasyBCD, för det ska gå att ändra så den söker winload.exe i en annan mapp. Förstod inte hur. Easybcd känner igen att det finns två OS. var läggs bootinfon? boot.ini sköter ju bara XP, men EasyBCD känner igen vista-installen. Dock hänvisar den till "Deleted Partition" ... jag misstänker att Vista på något sätt "låst in" min HDD.
Vad göra?