Citat:
Ursprungligen postat av
Ginger
1000-2000 kr.

Dragspel är i princip värdelösa idag när ingen spelar på dem.
Jag har som många med mig en far som lärde mig spela dragspel. Eftersom han hade ett knappdragspel så blev det knapp för mig. Jag började faktiskt med fiol och senare lite gitarr men dragspelet vann.
Jag har i hela mitt liv väntat på att någon som kan spela bra på flera instrument skulle hålla med mig om att det mest logiskt uppbyggda musikinstrument är knappdragspelet. Knapparna på diskanten ligger helt rätt under handen.
Pianodragspelet däremot måste man spreta ut fingrarna eftersom tangenterna ligger i en lång rad efter varandra. Det blir inte en lika naturlig ställning för fingrarna.
Likaså basknapparna ligger helt rätt i förhållandet till fingrarna men dom är lika för både knapp och pianospelen.
På 30 talet spelade man dragspel i nästan varje hem. På 80-90 talet dog dessa dragspelare och döttrarna ville spara pappas fina dragspel och för att vara rädd om spelet så ställde man in det i en garderob eller upp på vinden. De flesta hette Hagströms, Scandalli, Bengts med flera.
När döttrarna flyttar så ser dom pappans gamla dragspel som man inte har haft någon glädje av så man sätter ut en annons på Blocket. Trots att dom begär 1-2000:- så får dom inte spelet sålt.
Man spelar inte dragspel längre så liken som stått för länge på en vind går knappt att spela på längre. Tonstockarna som är gjorda av trä har slagit sig av fukten på vinden.
För tio år sedan tog jag med mig mina 4 dragspel bland annat ett Scandsalli och ett Bengts och åkte ner till Karlssons Musik i Fjärås och bytte till mig ett nytt Dise. Vill man ha riktigt dyra spel då finns det Bugari och ryska Bayan som kostar bortåt 250000:-
Visste ni föresten att norska, finska, ryska och svenska dragspel har helt egna knappsystem i diskanten.