Citat:
Ursprungligen postat av
Dsson
har lyckats med en blandning som ger väldigt mycket rök, är billigt och det är tjock rök. receptet är 17 g syltparaffin som går att köpa på Willy's t.ex. finns även på Coop eller Maxi.
20 g socker och 30 g salpeter. granaten håller i 30 sekunder till en minut. smält ner paraffinet så det blir en vätska, under tiden kan du blanda S/S, och när paraffinet smält är det bara att blanda ner S/S. Blanda i 30 sekunder så allt är omrört. sedan är det bara att hälla ner det i en behållare. denna blandningen är mindre varm än om du bara eldar S/S, så det går bra att använda en pappbehållare utan att vara rädd om att den brinner upp och att S/S:et bara börjar brinna och det inte kommer någon rök. paraffinet sänker temperaturen så blandningen börjar inte brinna, utan du får tjockt med rök.
Kör du med vanligt strösocker, och salpeter som fint salt ungefär? Jag har försökt en liknande blandning med florsocker, men jag tror att det suger upp paraffinet för effektivt, så det hindrar förbränningen. Själv har jag använt paraffin från billiga värmeljus.