Citat:
Ursprungligen postat av Jazoid
Vad är konstigt ?
Hon är anställd av Jimmie lika mycket som Herr Reinfeldts fru är anställd av honom.
Du förstår det räcker inte med att bara läsa etablerad media rakt upp & ner, ..man måste granska kritiskt &så pga deras objektivitetsbrist & (illa) dolda agenda.
Hehe, nä Filippa Reinfeldt är
landstingsråd, medan hennes make är
statsminister. Fredrik Reinfeldt skulle förmodligen handla direkt felaktigt om han i egenskap av statsminister lade sig i sin frus förtroendeuppdrag i Stockholms landsting.
Erixon är däremot anställd av SD:s riksdagsgrupp, där Åkesson lär ha en hel del att säga till om. Milt uttryckt.
Det hjälper inte att granska kritiskt om man inte förstår grundläggande samhällskunskap.
Men i rättvisans namn får SD disponera sitt kanslibidrag hur de vill. De får inte mer eller mindre bidrag för att de anställer Erixon, så jag har svårt att se kopplingen till våra skattepengar som artikeln spelar på. De enda som kan klaga är egentligen SD-medlemmar som kan hävda att Åkesson ägnar sig åt svågerpolitik.