Mina erfarenheter och tips till er som pluggar GMAT:
Matte: Börja med Magoosh.com (läs nedan) och kör även Manhattan (gratis på pirate bay). Speciellt de avancerade delarna i varje Manhattan-bok för att få djupare kunskap. För att nå de riktigt höga höjderna krävs nog GMATclub, men jag själv kom inte upp i den nivån.
Magoosh.com har en blogg med mkt bra och gratis övningsmaterial som jag själv använde. Du kan även betala 300 - 600 kronor (beroende på om du vill ha matte, verbal eller båda) för att få medlemskap i ett år. Jag testade själv detta och de har väldigt mycket bra material för mattedelen, men inte lika bra för verbal. Detta är perfekt om du vill få upp matten till 45 - 47-nivå då deras videos förklarar allting väldigt enkelt, och det finns extremt många bra övningsuppgifter med videoförklaringar. Magoosh har även gratis förklaringar på youtube för hur du ska lösa samtliga frågor i den officiella guiden på enklast sätt.
Critical Reasoning:För svårare Critical Reasoning-frågor så kan jag rekommendera att ladda ner Powerscores Critical Reasoning Bible - mycket bättre än Critical Reasoning-boken i Manhattanserien. Den kan vara lite svårt att hitta på nätet men om du googlar runt lite så finns den att ladda ner gratis.
Reading Comprehension: Läs hela texten och läs sedan igenom och försök svara på frågan
innan du kollar på svarsalternativen. Jag hade väldigt lätt för den här delen och behövde inte öva så mycket.
Sentence Correction: Den delen jag hade svårast för, men också utvecklades mest i. Läste igenom Manhattans SC-bok 6 gånger. Den är helt överlägsen.
Analytical Writing: Följ den här guiden och skriv på hyfsad Engelska så landar du alltid på 5.0 - 6.0:
http://gmatclub.com/forum/how-to-get-6-0-awa-my-guide-64327.html
Integrated Reasoning: Kommer gratis med Matte och Verbal-pluggandet. Träna upp din time management!
För alla delar rekommenderar jag även att köra samtliga uppgifter i den
officiella guiden (finns flera olika versioner med olika uppgifter att ladda ner från Pirate Bay).
Jag kan även passa på att rekommendera följande studieplaner. Varianten på 1 månad är väldigt intensiv men man utvecklas snabbt, har du tid så rekommenderar jag 3 månader.
http://magoosh.com/gmat/gmat-study-schedule/
Bra guide på gmatclub som motiverade mig att kämpa hårdare:
http://gmatclub.com/forum/non-native-2-month-road-to-770-q50-v44-ir-8-awa-191996.html?fl=homea
Totalkostnad för mig var alltså $99 för hela paketet. Hade jag gjort om det hela hade jag bara betalat för mattedelen på Magoosh och kommit undan billigare. Skippar du Magoosh så kommer du undan gratis.
Efter allt detta landade jag på mellan 710-730 på samtliga officiella övningsprov (laddas ner officiella hemsidan). Underpresterade lite på riktiga provet och landade på 680 (Q.45/V.38/AWA.5.5/IR.8).
De två absolut viktigaste komponenterna i GMAT-studierna enligt mig är att ha en tydlig studieplan som man följer slaviskt och att från början ta tid på alla uppgifter man gör och verkligen träna in tidshanteringen (och på proven sedan sätta upp 3-4st tidsintervall: "efter x antal minuter ska jag ha gjort y antal frågor").