Citat:
Ursprungligen postat av
Fiffiniffi
Måste bara kolla, eftersom du nu var lite på kuckiluren igår....är det något av ovanstående du fortfarande håller fast vid?
Jag förstår att du har någon form av kritik mot resonemanget. Försök sluta se diskussionen som en tävling där du ska vinna. Måste jag påpeka än en gång att jag inte försöker tala om för någon hur det ligger till. Inte heller argumenterar jag för att övertyga någon om att Gud eller en själ är orsaken till livets uppkomst. Jag försöker förstå hur den vetenskapliga modellen förklarar liv.
Så jag har inte en ståndpunkt att stå fast vid.
Är det ett felaktigt resonemang att livsformer är energi? Stämmer det att energi alltid tar minsta motståndets väg? Isåfall måste väl biologiskt liv vara definitionen av minsta motståndets väg för energi på vår planet? Annars borde planeten vara en långsamt svalnande stenbumling utan biologiskt liv.
Jag har fastnat vid tanken på att liv inte verkar vara en energieffektiv väg att gå. Eftersom biologiskt liv är energi så drar jag slutsatsen att när det kommer till biologiskt liv så tar energi inte minsta motståndets väg. Kan du förklara hur det hänger ihop?