Citat:
Ursprungligen postat av Manka
Jag vet vad du försöker visa, att nära döden-upplevelser endast kommer från hjärnan. Att det inte finns något efterliv. Men saken är den att Gud vet vem du är och kan rädda dig från intet (döden). Tiden kan gå i en evighet när du är död, men något måste ske någongång, du föddes ju redan från det stadie du befann dig i innan.
Jag försöker visa att ingen vet vad som händer efter döden, om vi har en själ eller inte. Det går inte att fastställa om en osynlig omätbar sak finns och vad som eventuellt händer med den efter döden.
De som påstår att de vet vad som händer efter döden LJUGER.
Det finns ingen gud, åtminstone inte en som våra löjliga ökenreligioner påstår. Se, jag kan också göra påståenden.
Grejen är, att alla mätbara attribut troende gett själen går att motbevisa eller åtminstone presentera en vetenskaplig förklaring för. "Själen" är bara medvetandet, som existerar bara så länge den elektrokemiska motorn hjärnan fortsätter arbeta ostört. Rubbar man hjärnan så rubbar man "själen", alltså är den inte något sk. andligt.