2007-05-29, 16:47
  #109
Medlem
milfhunters avatar
För att få pizzabagarens armhår på pizzan,pizzabagare har av någon anledning alltid massor av mörkt lurvigt armhår...

Har fått ett sådant på min pizza en gång,och nu fruktar jag att det skall hända igen... ..
Citera
2007-05-29, 17:01
  #110
Medlem
karma chamelions avatar
Nar raknas det som fobi egentligen?
Har tva ggr fatt panikattacker pa hoga hojder, men har inte problem med dem om det har ngt slags racke runt, ar nog radd att ramla, eller att jag skulle kasta mig ut.

Forra sommaren hittade jag en mordarsnigel pa golvet, jag grat, min kompis var tvungen att fa ut den och jag slangde all mat i kylskapet, for det kandes som att snigeln slemmat pa allt. Sen kunde jag inte dricka mjolk pa ett par veckor, ifall det skulle vara en snigel i mjolken.

Sen ar jag radd (fast inte lika hysteriskt) mot massa andra saker med, typ spindlar och ormar.
Citera
2007-05-29, 19:53
  #111
Medlem
weiskorvs avatar
Fästingar och getingar. Jag börjar inte gråta om jag ser en geting men pulsen höjs rejält och jag går son på nålar. Döda getingar verkar jag dock klara av, ramlade ner nassvis av de små liven i min säng en sommar. När det började bli förmycket döda insekter i schlafen och det kypande ljud som hördes från väggarna blev förmycket för att kunna sova så kom Anticimex på besök och hittade ett två meter stord getingbo på vinden.

Fästingar hadde jag f.ö fyra stycken på mig i helgen efter lite naturpromenad iklädd shorts. Men det var visst bara att plocka bort utan varken panikattack eller höjd puls och onödigt svett.

Så ja, det är nog bara levande getingar kvar...
Citera
2007-05-30, 22:13
  #112
Medlem
kaliwirtas avatar
blattar och hiphopare
Citera
2007-05-30, 22:14
  #113
Medlem
kaliwirtas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BRZM
Zigenare.

Citera
2007-05-31, 14:13
  #114
Medlem
Sorkus avatar
Är livrädd för getingar, bin och humlor... Vet inte varför, blivit stucken några gånger när jag var liten men det var inte så jättefarligt.
Varje gång något kryp går på mig så tror jag alltid att det är getingar, så man kan väl säga att jag är rädd för alla småkryp som finns. Vet inte varför man flygande kryp som skadar mig dras till mig, dom förföljer mig alltid med om jag drar mig åt sidan när jag ser om

Någon som har något tips på vad man kan göra för att dämpa rädslan lite?
Kan tänka mig att det ser ganska löjligt ut när jag springer runt som en dåre bara för att jag ser en geting
Citera
2007-05-31, 14:17
  #115
Medlem
decadishs avatar
binikemaskar/parasiter. Såna som kan bli fler meter långa och leva i kroppen hela livet, utan att de ens upptäckts. SJukt äckligt.

var på svensk radio, nån som ringde in. Berättade om sin grabb som sa att det kliade i arslet. Sagt och gjort, skulle farsan kolla va det kunde vara. Stack ut en liten bit ur röven på grabben. Gubben drog, och ut kom en typ 1.5m lång mask. Fy satan så vidrigt.

Så tänk dig för nästa gång du ska käka fisk.
Citera
2007-05-31, 14:19
  #116
Medlem
Matt Damons avatar
Katter och Ormar. Otäcka jävlar.
Citera
2007-05-31, 14:23
  #117
Bannlyst
Jag har fobi för insekter. Speciellt rädd är jag för getingar. När jag gick på högstadiet så hade jag en kompis som inte alls var rädd för getingar, han visste däremot att jag ogillade dessa randiga flygfän så han skulle alltid peta och försöka komma nära getingar ifall han såg dem. Så lurade han mig att jag hade getingar på mig och sånt där.

Nu när sommaren nalkas så brukar getingarna ibland komma in från balkongen när jag har dörren öppen och sitter vid datorn. För några dagar sedan så kom det en stor jävel några decimeter från mitt ansiktet och brummade och hade sig. Tror aldrig jag reagerat så snabbt men slängde mig ut från rummet och stängde dörren efter mig. Fick en rejäl adrenalinkick av det hela.
Citera
2007-05-31, 16:38
  #118
Medlem
Telefoner är det värsta som finns, jag äger en mobiltelefon men det är inte ofta alls jag svarar i den, den finns där för sms
Citera
2007-05-31, 16:44
  #119
Medlem
skalman1973s avatar
människor och kvinnor i synnerhet vilket kan vara lite problematiskt dåjag igentligen gillar kvinnor bara jag inte behöver tala med dom
Citera
2007-05-31, 18:01
  #120
Medlem
t u ss avatar
Spindlar. Usch. Satt en natt för ett tag sedan framför datorn och slösurfade då det plötsligt blir en brun suddig fläck i synfältet, jag börjar fokusera på den och upptäcker till min fasa att det är en spindeljävel som firat ned sig från taket och stannat 2-3 cm framför ögonen på mig! Var inte långt ifrån hjärtattacken där.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in