Varför hascha?
Har aldrig provar hasch, men marijuana ger faktiskt en helt ny dimension åt musiken! Man får lättare att tänka i bilder och att flyta med in i musiken, lite svårt att förklara för nån som aldrig testat. Musik låter ljudmässigt också mycket bättre och blir mer tredimensionell. Och ja man blir *mycket* hamonisk och även väldigt glad av marijuana, tänk dig raka motsattsen till sprit så har du cannabis, på ett ungefär i alla fall.. Man ser också igenom saker på ett helt nytt sätt, man kan te.x kolla på film och upptäcka saker som man inte gör i vanliga fall, detaljer eller konversationer kan man förstå på ett nytt sätt som man kanske missat innan.
Förra gången jag rökte på och lyssnade på "Wound" med Smashing Pumkins så fick jag en mycket skön "rush", det kändes som jag satt längst bak i ett tåg som färdades mycket mycket snabbt genom olika landskap.. Marijuana är en väldigt trevlig drog, men inte socialt på något sätt (som te.x alkohol) man blir inte pratsam eller speciellt social alls. Bäst är (tycker jag) att vara helt för sig själv och lyssna på musik, göra musik eller kanske teckna/måla eller bara drömma sig bort..
En polare till mig har också testat ett par ggr men han upplevde inget av det jag skrivit ovan, han fick lite konstiga ryckningar och lite skrattanfall och lite sjukare humor än vanligt annars hände inte så mycket. Det beror nog helt på hur man är som person vad för slags tripp man får. Jag tycker väldigt mycket om att ligga och drömma och lyssna på musik och jag anser mig väl vara lite åt dig konstnärliga hållet (gör musik och målar etc etc), han är precis raka motsattsen till mig så jag antar personer som är som honom inte får ut så mycket av cannabis (han är den "sportiga", stressade typen som gillar att röja järnet hela tiden och att "hålla igång", han har nog aldrig ens haft en dagdröm hehe.. Man måste nog kunna koppla av lite om man ska gilla cannabis och vara rätt harmonisk och lugn som person. Kanske.