Några ord i all välmening till Axon:
Jag har lagt märke till att du ofta svänger dig med diverse facktermer.
Du använder gärna olika musklers latinska namn och olika termer som mestadels är kända av ett litet fåtal inom träningsvärlden.
Detta är ett välkänt knep som ofta används av nybörjare inom diverse områden, omogna personer som känner att de måste hävda sina nyvunna kunskaper vid varje möjligt och omöjligt tillfälle.
Jag håller inte med Arne Persson om allt. Det kan vara så att jag tycker att latsdrag bakom nacken inte är att föredra framför latsdrag fram.
Men Arne Persson använder ett språk som nybörjare såväl som experter förstår. Samma gäller Fred "Dr Squat" Hatfield. Fred Hatfield, som för övrigt BÅDE är världsmästare i styrkelyft och doktor, en man med bildning m a o.
Min uppmaning till dig är alltså: Sila snacket. Att använda en massa cirkustermer för att framstå som kunnig är jävligt onödigt, och dessutom så får du ju inte ut dina råd till alla.
Om du väljer att helt stöddigt avfärda denna uppmaning skiter jag väl i. Men tänkte jag ville ge ett gott råd, och inte bara vara negativ (du anmärkte på det tidigare vill jag minnas).