Citat:
Ursprungligen postat av Dr.Diego
TV4 har också en tittarombudsman, men har sitter ibland i TV rutan och svarar på frågor.
Men, när fan såg man Elvis senast? stämmer ryktena att han har en egen "studio" längst ner i källaren på TV huset, med glasbord och allt?
Ja det är märkligt hur olika tittarombudsmännens uppgifter och öppenhet är. Janne Anderson på 4:an sitter också i morgonstudion och svarar på frågor, t.o.m svarar i telefon i direktsändning och låter tittare komma till tals. När jag gjorde Elfsberg det senaste, eller fruktar han vad som skulle hända om tittarna släpptes i i direktsändning?

Angående 4:an så brukar de med en viss regelbundenhet låta tittarombudsmannen få ett eget program (usel sändningstid på lördagförmidagen men endå), där ställer han Jan Scherman och andra tv-profiler mot väggen och tittarna får även där ringa in och ställa frågor. Har bara gott att säga om Janne Andersson, mailade honom angående Heroes bortagna torsdagssändning. Jag kanske inte gillade svaret, men han ska ha all cred för att svara redan samma dag. Skulle Elfsberg gjort det samma eller låta tittarna komma tilltals i direktsändning??
Vad är du rädd för Classe?? Borde maila svt och visa att 4:an ligger före svt när det gäller tittarkommunikation. Med tanke på att det inte är Elfsberg personligen som svarar utan hans redaktör så finns det en chans att de nappar på idén. Visst vore det trevligt att låta Elfsberg leda ett telefonväkteri i direktsänd tv