Citat:
Ursprungligen postat av
ormbiten
När folk vid omkörning inte kan hålla ut en extra bil-längd innan dom går tillbaka till höger.
Vissa jubelidioter går tillbaka bara någon enstaka meter framför så det sprutar småsten å skit på den dom kör om.

Det är inte mycket jag låter mig irriteras över i trafiken, även om ja såklart frekvent ser stolligheter folk gör, men man blir ju sällan en bättre förare om man blir irriterad, så….
Nåväl, det du beskriver kan vara irriterande ja, i synnerhet när man sitter där i nytvättad blank gammal välhållen gammal lyxvagn med ny fin framruta och folk verkar skita helt i att visa lite extra hänsyn då.
Själv som bilintresserade så ser man ju direkt om det är t ex finbilar ute på tur, kanske en liten klase bilar påväg till en träff eller bara nån snubbe som luftar sin gamla stiliga pärla. Då ser jag till att köra om med särskild omtanken till den bilen, stort avstånd, långt fram innan jag viker in framför igen. Och kör inte om där det är risk för att stänka skit, sten eller damma etc.
Man får en blink som tack då och då, som om de förstod att man förstod…