Citat:
Ursprungligen postat av GayMan
Nr ska du fatta? Jag hatar inte muslimer, jag avskyr islam, men det finns en del bra muslimer och jag knner sjlv en del. Det r islam jag ogillar. Sen att ni kurder ska ha ett land, okej, vi fr se hur mycket USA hjlper er med det. Finns det planer p att dela upp irak fr andra folkgrupper n kurder och araber?
Halkade in hr p ett assyriskt bananskal
Jag kanske kan belysa situationen en smula. Uppstyckningen, som jag frsttt det, skall frmst syfta till att stvja den maktkamp sunni och shia muslimer fr mot varandra. Om kurder fr ett landomrde i norra Irak i en sdan process vet jag inte, men det r troligt.
Det som verkligen ligger mig varm om hjrtat r att se till att Assyrier fr en skyddszon i omrdet, och det snarast! Assyrier och andra kristna frfljs dagligen. De kidnappas, mrdas, trackasseras. Kvinnorna vldtas systematiskt och mnnen misshandlas och hotas. Att Assyrier fr en skyddszon av ngon form (hellst ett land!) mste st hgt upp p dagordningen i min sikt.