Citat:
Ursprungligen postat av elfunk
nä, tre av förslagen är ju set med knivar och dom två andra hade jag tänkt mig två knivar av eftersom dom är så dyra. men bara ett set eller två knivar

det är vad min budget tillåter
Du är ju beredd att punga ut med ca 3 000 kronor. Att därför begränsa dig till de av dig listade knivarna är rena vansinnet. Du kan få så mycket bättre! De knivar som jag föreslagit hamnar lätt inom denna prisram (3 000 kr).
Låt oss till exempel betrakta vad du får om du köper Sabatier-setet för 2 995 kr plus frakt:
- Örtkniv 9 cm
- Tomatkniv 15 cm
- Kockkniv 20 cm
- Trancherkniv 20 cm
- Brödkniv 20 cm
1. Till att börja med så undrar jag vad man menar med örtkniv? Antagligen skall det vara skalkniv

. Visst, jag kan gå med på den här

.
2. Tomatkniv innebär att du får en sågtandad kniv med tämligen små tänder. En sådan är ganska så specialiserad på just tomater och inte mycket annat. En bra standardkniv (vilken som helst) som är tillräckligt vass klarar att att skära i tomat alldeles utmärkt. Du behöver således inte en speciell kniv till det. En sågtandad brödkniv är ytterligare ett alternativ i samband med tomater.
3. Kockkniven är alldeles för kort som standardkniv. Men OK, låt gå. Är man inte van vid push-cut tekniken så kanske den duger.
4. Trancherkniven är däremot våldsamt kort. En sådan bör vara minst 25 cm, gärna över 30 cm lång i bladet för att funka tillfredsställande.
5. Återigen. Kniven är på tok för kort för att vara en modern brödkniv. Hade det varit en gammal KN-kniv så hade jag sagt "OK-go for it". Sabatier är dessutom inte kända för sin sågtandning. Det finns avsevärt bättre modeller.
Så du betalar därmed närmare 3 000 kr för ett set med svårsålda modeller som inte funkar optimalt till något.
Detta gäller också dina andra val!! Jag föreslår att du verkligen tänker igenom det hela innan du fastnar för de av dig listade modellerna.
~Paul~