Som nämnts så kan något med protein, typ kyckling eller liknande vara tillfredställande, man kan sluta mumsa. Själv tycker jag att lite ost kan fungera bra. Nötter kan jag inte sluta snacka på.
Mitt problem är att jag gillar att sitta och mumsa. Jag vill äta chips i en timme. Jag gillar själva handlingen av att sitta och tugga. Ett äpple är inte ens i samma kategori.
Annars tycker jag att lite mörk choklad också fungerar lite bra. Man kan ta en bit och känna smaken ett tag och vara lite nöjd.
I övrigt saknar jag chipsens förlovade land och saknar min kärleksaffär med dippen.

En av fosterlandets största fördelar. Jag saknar inte att känna mig upblåst av en påse chips. Nu är det nyttiga tåget som gäller.
Är jag grymt snacksugen så äter jag ibland något i stället. Jag inbillar mig att min kropp kanske behöver något näringsämne, och det är bättre att äta mat än att snacka.