2006-10-17, 06:59
  #157
Medlem
Frëdrishs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bara_bg
Nänä....

Det enda som konstateras är att vår ras de facto har frambringat både stora vetenskapsmän och upptäcksresande (kan du förneka det?) och att vi tror på ett biologiskt och kulturellt bevarande av densamma.

Citat:
Ursprungligen postat av bara_bg
Tolerans mot nassar har inget med jämställdhet att göra. Demokrati, absolut, de ska ha rätt att tycka vad de vill utan risk för vedergällning. Men när nassarna å sin sida står och predikar den goda husmoderns roll, kvinnan som tar hand om barnen och hemmet så blir det en närmast hyckleri att försvara jämställdheten. Det socialister står för är att alla män och kvinnor ska ha samma möjligheter att förverkliga sig själva på det sätt de finner lämpligt, att finna lycka på sitt sätt.
Varför säger man nej till sånt på motsatta sidan?

Det är knappast så att vi har den attityden att "kvinnor skall banne mig stå vid spisen, föda barn och laga mat!"; det stämmer inte.

Dock så ställer vi oss emot den feministiska karriärsbesattheten som dikterar att det är skamligt att ägna sig åt familjeliv istället för att satsa på sin karriär till 110%.

Vad Sverige och det svenska folket behöver är definitivt högre barnafödsel och stabilare familjer, detsamma som feminismen och dess sjuka avarter söker utrota - delvis, en självdestruktiv ideologi.
2006-10-17, 11:59
  #158
Medlem
Bonzos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ISO-112212
Var det där menat som ett svar till mig eller klickade du fel? Inget av det du skriver har någonting med mitt inlägg att göra, men ett svar kan du väl få.

Det var mer en kommentar till din sista fundering: "Den konspiratoriskt lagda kanske anar en sympatisökande strategi." Jag hävdar som sagt att denna sympati har AFA-packet redan sett till att SD vunnit. Kanske är jag konspiratoriskt lagd.

Citat:
Ursprungligen postat av ISO-112212
Mitt inlägg var mer en kommentar till sverigedemokraternas praktik snarare än ett försvar av AFA. Jag är heller inte helt säker på att aktionerna motverkar sitt syfte, som du skriver, men det är en empirisk fråga som säkert kan lösas med siffror snarare än den typ av spekulationer du ägnar dig åt. Jag skulle lika gärna kunna säga att det är min absoluta uppfattning att AFA bidragit till att sverigedemokraterna inte växt sig större än dom gjort...

Visst, det står dig helt fritt. Jag anser bara som sagt att en dylik frammarsch som SD gjort (och vänstern tappar) statistiskt stöder mitt påstående (antagande). Har som sagt inga absoluta tal, dock en statsvetare (igår, glömt namnet) som uttalar sig i samma riktning.

Citat:
Ursprungligen postat av ISO-112212
Vidare tror jag att du gör fel när du ställer AFA mot sverigedemokraterna och lyfter fram de två rörelserna som alternativ att lägga sina sympatier på:

1 Valet görs snarare mellan till exempel socialdemokraterna eller moderaterna på den ena sidan och sverigedemokraterna på den andra. Det är också fel att koppla samman vänstern i allmänhet med AFA.
2. AFAs syfte är (så vitt jag förstått det) inte att vinna stöd hos den breda massan - det är att dänga fascister.

Jag menar inte att ngn står och väljer mellan dessa grupperingar. Jag menar att ngn som funderar på att rösta på SD kanske gör det när det visar sig att de gång efter gång uppträder ordnat och lagligt, våldshandlingar har ju varit något många tidigare använt som argument mot dem. Nu är det tvärtom, de är offer. På samma sätt tror jag endel som funderar på vänstern drar kopplingen till det närliggande svarta blocket AFA (med anhang, allt vad de kallar sig) och avstår därför att rösta på vänstern.

Det är inte fel att koppla samman AFA (osynliga partiet, reclaimare mm, jag drar dom över en och samma kam) med vänstern då de går ut med att de är vänsterorienterade. Mot kapitalism och globalisering. Samt att V inte tar avstånd från dem på ett kraftfullt sätt.

Att dänga fascister, ja. I deras vilsna värld ser de alla oliktänkande som legitima måltavlor för våld: Centern, SD, börsbolag, djurfarmer/transporter/butiker, "Donken". De har startat en fascistisk våg som inte kommer avta förrän ngt riktigt tragiskt sker, typ barn som sprängs sönder på Donken. Först då kanske media och idioterna inser vad de håller på med.
2006-10-17, 12:14
  #159
Medlem
Engelbreckts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av abo142
synd att dem valde en så fåspråkig representatör. i tv också..

Det är inte lätt att debattera när man har så jävla fel, det är väll ganska mycket det också.

"Demokrati, öh, det är när jag förföljer, misshandlar, trakasserar de som inte tycker som jag."

Har man de åsikter så är man så djälva körd att man inte gärna kan vinna en debatt annat än mot förståndshandikappade.
2006-10-17, 13:04
  #160
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av abo142
som man bäddar får man ligga. dom är och kommer aldrig att vara välkommna

Ni är och kommer aldrig att vara välkomna din lilla terrorist.
2006-10-17, 13:15
  #161
Bannlyst
Genom sina terrorist aktioner mot dom som inte hyllar den antisvenska massinvandringen och det totalt vansinniga kommunistiska idealet. Så har Afa och dom andra vänsterterrorist rörelserna grävt sina egna gropar till dom utstöttas skara.

Ni skulle bara ha sett Afa.s flygblad innan valet, dom tyckte att vi skulle känna mera samhörighet med en industriarbetare i Kabul än en företagare i Sverige, vilken jävla industri i Kabul? menar dom terror industrin månne??
2006-10-17, 13:29
  #162
Medlem
Robin Woods avatar
De som utförde attacken mot SD, behöver nödvändigtvis inte vara en hel grupp från afa, men säkerligen har de samma syfte! Och har dom samma syfte är de ju afa. AFA består av en inre grupp som styr upp verksamheten, och man kan säkert utifrån detta räkna ut att det var en eller flera av dessa som var med, och att resten är s.k påläggskalvar som skall göra skitjobbet.
Socialistiska självmål är brukligt, då en sådan ideologi inte bär sig själv, utan måste tvinga till sig makt och pengar genom korruption i samhällsbygget.
Det ger de invigda förmåner, som samtidigt påverkar andra att vilja glida med i gräddfilen på folkets bekostnad!
2006-10-17, 14:37
  #163
Medlem
4522s avatar
Citat:
AFA består av en inre grupp som styr upp verksamheten, och man kan säkert utifrån detta räkna ut att det var en eller flera av dessa som var med, och att resten är s.k påläggskalvar som skall göra skitjobbet.

Haha, är du Lodenius kaffehämtare eller? Grabben med insyn i den utomparlamentariska vänstern har talat. Grattis, du har precis lyckats pricka ett inlägg som saknar ett rätt!

Citat:
Och har dom samma syfte är de ju afa.

All antifascism består inte av AFA, all antifascism består inte av "terror", all antifascism består inte av samma grundvärderingar. Antifascismen har helt enkelt 100-tals fler ansikten än AFA.

Citat:
Socialistiska självmål är brukligt, då en sådan ideologi inte bär sig själv, utan måste tvinga till sig makt och pengar genom korruption i samhällsbygget.

Finns hur många socialistiska länder som helst som är demokratiska? Och inte byggts upp på korruption.

2006-10-17, 16:41
  #164
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av 4522
Haha, är du Lodenius kaffehämtare eller? Grabben med insyn i den utomparlamentariska vänstern har talat. Grattis, du har precis lyckats pricka ett inlägg som saknar ett rätt!



All antifascism består inte av AFA, all antifascism består inte av "terror", all antifascism består inte av samma grundvärderingar. Antifascismen har helt enkelt 100-tals fler ansikten än AFA.



Finns hur många socialistiska länder som helst som är demokratiska? Och inte byggts upp på korruption.



Kan du nämna några socialistiska stater som är demokratiska? Oj då måste dom staterna ligga på Mars eller någon annanstans i universum för här på jorden hittar du inga!
2006-10-17, 16:48
  #165
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av The_Kop
Jag är för det första inte "antifascist" Åtminstonde inte aktiv sådan, alltså jag förstör inte era torgmöten eller kartlägger nationalsocialister bara så du vet det.

Okej, ni får polisens berömelse. Jag ger mig ,dina starka argument om er trevliga torgmöten där man förnedrar invandrare,homosexuella & oliktänkande har bra genomslagskraft! Med polisen i ryggen har du givetvis rätt
Nationalsocialister är trevliga människor med en öppen och respekterande syn på andra människor, våld brukas endast i självförsvar.
Tredje riket är f.ö. ett lysande exempel på detta, att dessa jäkla judar skulle vara så elaka så att nationalsocialisterna var tvugna att handla i sälvförsvar när 6 miloner avrättades...tsss

Du snackar skit, som så vanligt förekommer i den röda världen. Att vi får polisens beröm fungerade som ett svar på ditt påstående om att vi skulle vara bråkstakar. Det lustiga är faktiskt att det är ni antifascister som betraktas som våldsverkare, medan vi i sin tur går i disciplinerade led och framför vårt budskap. Men jag antar att polisen egentligen är fascister, precis som nazisterna, och att de samarbetar i kampen för överklassens utsugning av arbetarna? Tredje riket kan för övrigt mycket väl fungera som ett praktexempel på ett lands självförsvar.
2006-10-17, 17:33
  #166
Medlem
4522s avatar
Venezuela - Är på god väg och på vissa punkter redan där.
Kuba - Vill du ta diskussionen om demokrati eller inte får du göra det i en mer passande tråd.
Bolivia - Morales håller på att nationalisera alla naturtillgångar etc.

Nicaragua hade varit det om inte USA och Contras startat en enorm terrorvåg mot socialismen och dess rörelse.

Sen måste man ju definiera socialistiska stater, de som är totalt klasslösa och följer manifestet till punkt och pricka. Eller stater som har (en majoritet av) stora inslag socialism etc?
2006-10-17, 17:39
  #167
Medlem
Evil_Santas avatar
Tja en snubbe från vänsterorganisationen kommunistiska ungdomsförbundet bestämmer sig för att ge svar på tal i en tio minuters lång debatt, ENJOY:

http://webbtv.tv4.se/webtv/tv4/showContent.do?treeId=10073&progId=77343&itemId=0& cat=tv4_se.4600.91.1007

(Funkar ljudet inte så kan ni pröva med internet explorer istället)
2006-10-17, 17:53
  #168
Medlem
%s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av abo142
synd att dem valde en så fåspråkig representatör. i tv också..

Nu var du väl väldigt snäll? Det skulle ha sett mycket bättre ut om ha hade varit fåspråkig och inte babblat på och gjort bort sig så totalt hela tiden.

Muppen kom uppenbarligen dit i tron att media skulle stryka dom medhårs som vanligt. Sen blev han helt tagen när dom inte gjorde det.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in