Citat:
Ursprungligen postat av Hardtail
Kom på det att om Sylar som numera spelar Nathan Petrelli kan flyga så betyder det ju att han har dödat Nathan..? (inklusive tjejen som kan byta former) Undrar när det händer!
Det här kommer bli en historisk serie om producenterna lyckas knyta ihop säcken till slut och dessutom göra det på ett naturligt sätt, och framför allt inte dra ut på den alltför långt..
Sylar nämnde ju det när han pratade med Claire, att han träffat och snott shapeshiftarbrudens förmåga. Och han sa också till Peter att Nathans sista handling innan dog var att svika "sina egna". Han bör rimligen ha dödat Ted Sprague också eftersom han tycktes ha de radioaktiva krafterna, och Peter hade absorberat dem.
Peter kan ju hela sig själv, ändå har han ett ärr tvärs över pannan? Förmodligen från när han spränger sig själv, men det går ju emot hur kraften fungerar.
Som Ignatius säger är det lite trist att de verkar ha begränsad budget vad gäller special effects, det hade kunna bli jävligt häftiga actionscener ifall det vore lite mer påkostat.
Sylar och Peter är de två mäktigaste hjältarna då de kan få andras krafter, på olika sätt. Vilka krafter har de i "nutid"? (inte i framtidsavsnittet som gick idag)
Sylar:
* Lära sig andras krafter genom att undersöka hjärnan
* Telekinesi (flytta saker med tankens kraft)
* Superhörsel
* Smälta metallföremål via beröring
* Måla framtiden
+ antal okända förmågor han tagit från folk vars krafter vi inte känner till (t.ex. de han dödat i andra avsnittet, när Parkman hittar deras dotter)
Peter:
* Absorbera andras krafter
* Osynlighet
* Flyga
* Regenerera
* Måla framtiden
* Stoppa tiden/Teleportera sig
* Läsa tankar (Visst har Parkman och Peter träffats?)
+ Antal okända krafter. T.ex. Nathan och Peters mor har en kraft som man inte vet vad det är ännu.
Bör rimligen också ha Sylars alla förmågor, alternativt bara förmågan att absorbera krafter genom att plocka ut deras hjärna. Det borde vara rätt meningslöst då han kan absorbera krafterna genom att bara vara i närheten av dem...
När jag kollar på listan så bör ju Peter banka skiten ur Sylar egentligen, då Sylars enda riktigt bra förmåga i strid är Telekinesi.