2026-09-10, 11:07
  #769
Medlem
Kan man få en replik på att man på 4 år snart tömt statskassan? Att Maggan trollade upp den trots att man inte hade budgeten och fick nej på allt.

Det är ändå rätt viktigt med ekonomin.

Det borde vara tvärtom med tanke på vad många anser. Men fakta är att ekonomin har fallit under alla borgerliga regeringar. Och såklart stigit under S med en kunskap och rutin som tidö inte kan ha. Sen när man stryper pengar för dom sämst bemedlade så ökar kriminaliteten på sikt. Gör man det alldeles för tvärt kommer det bo desperados i dina knutar.

Ett generalfel som S historiskt gjort är att inte lyssna in omvärlden och anpassa sig efter det för hur du än vrider och vänder på det så kommer omvärlden aldrig anpassa sig efter vårat system, rättvist eller inte och då blir det kaotiskt och fler oönskade kommer hit och får i deras ögon sjuka pengar utan att lyfta ett finger för att anpassa sig. Det retar gallfeber på en del. Jag förstår det. Men vi löser det tillsammans, Sverige är för litet för att bromsa varann. Titta på Island. Skapa en blocköverskridande gemenskap så blir det genast trevligare att slå på debatter. Den här falskheten lägger sordin på intresset.
Citera
2026-09-10, 11:08
  #770
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av GustavAnder
Hon klarade ju inte ens att erkänna att dim röstade emot borttagen straffrabatt...

Hon röstade mot moderaternas förslag om hur det skulle genomföras eftersom de ansåg det för dåligt. Istället hade de ett eget förslag som skulle kunna genomföras snabbare eftersom det fokuserade på de allvarligaste brotten som vi behöver få bort mängdrabatten på så snart som möjligt.

Att Ulf fortsätter och påstå att hon skulle vara mot borttagen straffrabatt bara för att S inte gillade hans förslag är alltså en ren lögn.
Citera
2026-09-10, 11:09
  #771
Medlem
Tror en stor del av ”dom osäkra ” väljarna bestämde sig efter debatten igår pga straffrabatten…

Det blir Maggans grav.
Citera
2026-09-10, 11:10
  #772
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Valet-2026
Du är svaret skyldig; vad ljög Magdalena INTE om i gårdagens debatt? Jag förstår att du känner dig trängd nu eftersom svaret på min retoriska fråga är - ingenting. Hon ljög om allt, som vanligt.

Jag frågade först så du är skyldig svaret först. Om hon som du påstår ljög om allt så borde det vara enkelt för dig att komma med ett konkret exempel. Att istället fråga vad hon inte ljög om är bara tecken på att du saknar substans bakom ditt påstående. Så kom igen, upp till bevis nu eller försvinn.
Citera
2026-09-10, 11:12
  #773
Medlem
GustavAnders avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bofop
Hon röstade mot moderaternas förslag om hur det skulle genomföras eftersom de ansåg det för dåligt. Istället hade de ett eget förslag som skulle kunna genomföras snabbare eftersom det fokuserade på de allvarligaste brotten som vi behöver få bort mängdrabatten på så snart som möjligt.

Att Ulf fortsätter och påstå att hon skulle vara mot borttagen straffrabatt bara för att S inte gillade hans förslag är alltså en ren lögn.
Men det är ju skitsnack, en lögn.
S röstade emot för att dom av princip inte vill stötta förslag från de borgerliga.

Det blir nog svårt att övertyga en sosse-sekt som dig att Magdalena ljuger...
du påminner om maga.
Citera
2026-09-10, 11:13
  #774
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av bofop
Jag frågade först så du är skyldig svaret först. Om hon som du påstår ljög om allt så borde det vara enkelt för dig att komma med ett konkret exempel. Att istället fråga vad hon inte ljög om är bara tecken på att du saknar substans bakom ditt påstående. Så kom igen, upp till bevis nu eller försvinn.

Jag frågade först så du är svaret skyldig vare sig du vill eller inte. Kom igen nu - vad ljög hon INTE om enligt dig?
Citera
2026-09-10, 11:13
  #775
Medlem
Graavargs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Steinarr
Kriminalvården säger så för att de står med bakbundna händer.

Om politikerna gav grönt ljus till att hyra fängelseplatser i fler länder så skulle svaret bli något helt annat.

Ja, rent teoretiskt.

Men det är inte den aktuella frågan, den är istället om Sverige faktiskt har slopat mängdrabatten eller inte, och vem som ev. ljuger om vad.

Att fatta det principiella beslutet att mängdrabatten ska slopas var 100% korrekt, och dessutom ett av Tidö-regeringens bättre beslut (helt klockrent, 100%).

Men att sen börja ljuga och halvljuga om vad beslutet egentligen var fråga om och varför det fick kritik och varför oppositionen röstade mot det är en helt annan sak. Det var dessutom en solklar politisk miss av oppositionen att en rösta emot ett principiellt beslut i den här frågan, så det finns ingen orsak att ljuga och snedvrida nånting. Men det gör Kristersson, och det gör också en massa Tidö-anhängare här på FB.

Och också om själva det politiska beslutet var korrekt, så gör det, enligt min syn på vad man bör kräva av ledande svenska politiker, att Kristersson är ett uruselt val som statsminister. Sverige ska helt enkelt inte ha en statsminsiter som några dagar innan ett val står och ljuger i direktsänd tv. Hans sida må vinna valet och sitta i regering, men en sån där statsminister kan vi för fan inte ha.
Citera
2026-09-10, 11:15
  #776
Medlem
9zs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 9z
Man kan enkelt se hur någon röstar:

Är man vacker röstar man höger
Är man ful röstar man vänster


Citat:
Ursprungligen postat av Proliferate
Enligt den tesen bör scammern Tobias Baudin rösta på något vänster om kommunisterna…..
Uppblåst, fet högröd gaphals.

Ja det kan stämma. Bara för att han är partisekreterare för socialdemokraterna så behöver det inte betyda att han röstar på Socialdemokraterna. Det kan mycket väl vara så att han lägger sin röst på KPML(r) eller som de heter idag, Kommunistiska partiet.
Fast du sa till vänster om kommunisterna. Kan det möjligen vara Partiet Nyans du syftar på?
Citera
2026-09-10, 11:15
  #777
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av scaloppina
Att manipulera känslor? Många tittar inte bara på sakfrågor utan röstar med känsla. Maggan ger ett trött intryck, hon orkar bara hitta på syndabockar och klaga på dom andra. Hon är så spänd att munnen är ett streck. Hon ger negativa vibbar, ser mest negativa saker i dagens Sverige. Hon är väldigt deppig att se på. Arga tanter är inte populära. Vem vill följa en sådan ledare som dom flesta vill ta avstånd för? Som hon är nu är det inte bra för partiet.

Liberalernas ledare är motsatsen. Ögonen glittrar, hon utstrålar glädje, styrka och entusiasm. Hon är full av energi och brinner för sin sak trots underläge. Hon ger hopp och sprider glädje och positivism. Hon har en vinnarattityd. Många gånger har men sett hur en med vinnarattityd vinner t ex i sångtävlingar. Många vill följa och stötta en sådan ledare, man vill finnas i hennes flock. Man vill bli smittad av hennes glädje och entusiasm. Hon är väldigt bra för sitt parti.

Vilket intryck en partiledare ger oss har stor betydelse. Intrycket går utan filter rakt in i hjärtat utan att vi reflekterar över hur det påverkar oss. Osäkra väljare som inte tittar mycket på partiprogrammet ger stor betydelse för vilket intryck en partiledare ger. Maggan beter sig som en förlorare och Simona som en vinnare. Vem vill följa en bitter och arg förlorare i stället för en optimistisk och positiv vinnare?

Jag tror att här finns en förklaring till varför sossarna tappar och liberalerna lyfter.
Citera
2026-09-10, 11:17
  #778
Medlem
Pungsvings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Wolfmotherrocker
Helt otroligt men det räcker att vifta med en falukorv och (tillfälligt) billigare bensin för att få röster. Folket jublar och känner sig rika över någon hundralapp i elstöd.

Att skolan gått åt helvete, utsläppen ökar och privata vårdcentraler drivs av kriminella är oviktigt. Barnen får ta den smällen.
Sverige är kört. Njut av billigare bensin en stund medan du kör runt och tittar på förfallet.
Citera
2026-09-10, 11:17
  #779
Medlem
Det är alltid stor humor att se magda försöka debatera.
Citera
2026-09-10, 11:20
  #780
Medlem
Graavargs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pungsving
Varför ska det behöva ta 15 år att bygga några tegelhus?

Behövs ens tegelhus?

Tänk om vi istället införde "straffarbete med fotboja". Som ett grundläggande krav för att kunna få villkorlig frigivning och inte behöva sitta av hela sitt straff.

Det finns en hel del brottslighet som inte är samhällsfarlig, där man kunde få till ett "win-win-win"-läge. Ingen fysisk fängelsecell med vakter (= billigare), en (nästan) gratis arbetsinsats "för landet" och ett straff som motiverar och samhällsanpassar de som vill gottgöra sitt brott men håller resten inlåsta för hela straffsatsen.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in