Citat:
Ursprungligen postat av
auto-fellatio
Smart sätt att tvätta sina knarkpengar.
Man ”hittar” en väska med massa kontanter. Så lämnar man in den och ingen kommer gå dit och anmäla pengarna saknade.
Vips får man pengar och ett papper på att de är lagliga.
Kom ihåg var ni hörde det först när folk helt plötsligt hittar pengar överallt 😄
Wow, vad smart du är. Tänk att ingen annan har tänkt på detta innan och satt det i system. Bara knalla in med sina 100 000 kronor i en pappkassa och säga att man hittade dessa när man var ute och plockade svamp. Hämta de några veckor senare utan några frågor ställda, en vattentät plan.
Citat:
Ursprungligen postat av
brakfesten009
Jag tappade 300:- en gång när jag hade varit vid Bankomaten och just hämtat ut dessa men de hoppade ur brallan när jag cyklade hem. Man blev paff och förbannad. Pengarna såg jag aldrig mer.
En annan gång hittade jag 2500:- i Bankomaten, den tidigare kunden hade glömt att ta med sig dessa så de satt kvar i uttagsfacket. Då gick jag in till bankkontoret innanför och lämnade in dessa. Något kvitto på detta fick jag inte.
Varför skulle du fått ett kvitto?