2026-07-20, 22:40
  #25
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Schmackk
På riktigt lång sikt kan mänskligheten som art endast överleva genom att bosätta sig på andra planeter.

Vi är troligen dömda att gå under här på vår egen planet tids nog eller finns det en chans att mänskligt liv eller någonting som härstammar från mänskligt liv lyckas leva lika länge som universum?
Den enda chansen att överleva i andra solsystem vore väl om en ny ras besökte oss och delade med sig av avancerad teknologi.
Citera
2026-07-20, 22:45
  #26
Medlem
Carrocks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Schmackk
Vår egen planet kommer tids nog bli helt obeboelig och samma sak gäller övriga planeter i vårt solsystem.


På riktigt lång sikt kan mänskligheten som art endast överleva genom att bosätta sig på andra planeter.

Att så sker innan mänskligheten utrotats är dock extremt osannolikt. En mängd scenarier tycks vara mycket mer troliga: civilisationen kollapsar oåterkalleligt innan vi kan bygga tillräckligt avancerade rymdskepp , försök görs att etablera nya kolonier men försöken misslyckas på vägen, kolonier etableras men dör ut snabbt på grund av förhållandena på den nya planeten.

För att ens ha tillstymmelse till chans att sprida mänskligt liv till nya planeter skulle vi förmodligen behöva skicka ut tusentals farkoster och befolka dessa med någon slags modifierade människor som kan sova i hundratusentals år för att väckas upp vid kontakt med beboliga planeter.


Det finns någonting tilltalande i att sätta mänskligt liv på nya planeter men den krasssa verkligheten säger att det aldrig någonsin kommer ske.

Vi är troligen dömda att gå under här på vår egen planet tids nog eller finns det en chans att mänskligt liv eller någonting som härstammar från mänskligt liv lyckas leva lika länge som universum?

Solen har ungefär 4-5 miljader år kvar innan den sväller och blir en röd jätte, dock så är det förmodligen ca 1 miljader år kvar till jorden är obeboeligt

Det är så otroligt långt fram att det är svårt att föreställa sig huruvida mänskligheten överhuvudtaget är kvar och är den det så handlar det nog inte om homo sapiens i den form vi är idag.
Citera
2026-07-20, 22:50
  #27
Medlem
Epimaness avatar
Ättlingar till mänskligheten kan nog ta sig till ett annat solsystem.

För 70k år sedan kom en stjärna relativt nära vår (52k AU). Så givet tillräckligt med tid så bör en mer avancerad civilisation här på jorden kunna besöka en annan stjärna som kommer tillräckligt nära. Om det besöket leder till en livskraftig kolonisation är lite jobbigare att svara på.

En avancerad Medusa-variant av project Orion bör ju ha potential för 10 000+ AU resor om man har system som klarar långa men i sammanhanget rimliga restider. Det är ju en okänd variabel i sammanhanget.
Citera
2026-07-20, 22:59
  #28
Medlem
Nej, jag tror faktiskt inte det. Att vi inte har upptäckt liv i rymden betyder nog att andra civilisationer inte heller har lyckats. Det finns väl en teori om att alla livsformer som närmar tekniskt kunnande förgör sig själva innan de tagit steget ut i universum. Det är ju naturligtvis bara en teori, men det ligger nog något i det. Polariseringen är redan för stor för att vi ska kunna samarbeta i den skalan.
Människan ser nog till att vi är tillbaka på stenåldern inom 500 år och kanske vi kan resa oss i ytterligare några cykler innan vi går under en gång för alla och blir den parantes i universums historia som var vårt öde.
Citera
2026-07-20, 23:03
  #29
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av pn222jw
Vi har bara haft samhällen i 10 000 år. Det är svårt att sia om men när - inom ytterligare 10 000 år - vi förlänger livslängden till exempelvis 500 år så kommer intelligensen följa efter till 500. Den sortens teknologi som våra efterkommande kan skapa kan förmodligen kolonisera dom nära planeterna och sen resa vidare till andra solsystem.
Tror du ja, inte jag 👽
Citera
2026-07-20, 23:04
  #30
Medlem
hakro807s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av frange
Tänk på att för 123 år sedan var det ett rent fantasifoster att människor skulle kunna flyga. 66 år senare landade första människan på månen. Idag börjar vi få till faktisk artificiell intelligens, "mänskliga" robotar som börjar kunna gå och agera självmant, och laserkanoner börjar faktiskt så smått hitta in i militären, ihop med obemannade aktivt självstyrande stridsflyg.

Vad tror du man kommer göra, och vad för tekniska framsteg tror du människan kommer kunna ha nått, om säg 200 år?
Först och främst, redan 243 år sedan (1783) genomförde vi den första bemannade flygningen, om än i en luftballong. Men det är att flyga det också. För det andra är det nu på dagen 57 år sedan som vi landade på månen för första gången. Men 60 år sedan är det fortfarande en nästan lika stor utmaning att genomföra samma sak. Trots allt som hänt är det väldigt mycket som förblir detsamma.
Citera
2026-07-20, 23:08
  #31
Medlem
ClownKommuns avatar
Nej, det är rena fantasier.
Citera
2026-07-20, 23:17
  #32
Medlem
franges avatar
Citat:
Ursprungligen postat av hakro807
Först och främst, redan 243 år sedan (1783) genomförde vi den första bemannade flygningen, om än i en luftballong. Men det är att flyga det också. För det andra är det nu på dagen 57 år sedan som vi landade på månen för första gången. Men 60 år sedan är det fortfarande en nästan lika stor utmaning att genomföra samma sak. Trots allt som hänt är det väldigt mycket som förblir detsamma.
Jo, men det jag menade är ju att den tekniska utvecklingen mänskligheten har nått under 1900-talets början fram till idag har ju minst sagt ökat exponentiellt, i synnerhet om man tittar på längre tid säg 1000 år tillbaka.

Vilket då gör det ganska svårt att säga hurdan den tekniska utvecklingen kommer se ut om ytterligare 100 till 200 år.

Och absolut har det kanske inte hänt jättemycket på rymdrese-utvecklingen de sista 60 åren - men det har ju mycket med att forskningen stannade av ganska mycket när Sovjet kroknade ihop och sedermera föll - plötsligt var USA så att säga ensam vinnare kvar i rymdkapplöpningen - man hade ingen enorm motståndare att tävla mot längre.
Så man var inte "tvungen" att lägga helt sinnessjuka summor på rymdforskningen för att ligga i framkant, längre.

Sedan hjälpte det ju definitivt inte när rymdfärjan Challenger och sedan Columbia exploderade -03 heller - vilket gjorde att man pensionerade hela rymdfärjekonceptet - utan någon faktisk ersättare.

Nu lutar det ju mer åt att det blir privata entreprenörer i form av SpaceX, Virgin Galactic och Blue Origin som tar nästa steg ut i rymden, snarare än faktiska stater.
__________________
Senast redigerad av frange 2026-07-20 kl. 23:30.
Citera
2026-07-20, 23:22
  #33
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av stilicho
Just det lär nog inte bli ett problem. Bara att ge människorna ett Netflix-abonnemang så är den saken fixad.

OK du går aldrig ut alltså? Även om det funkar för dig så funkar det inte på mänskligheten som helhet. Folk kommer vara nyfikna.
Citera
2026-07-20, 23:24
  #34
Medlem
Johnblends avatar
Ja det tror jag.

"Hittar man bara en lämplig raket så kan man åka hur långt som helst: Stephen Hawking"
"Två saker är oändliga. Universum och mänsklig dumhet: Albert Einstein"
Citera
2026-07-20, 23:31
  #35
Medlem
0perators avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Schmackk
Har ingen data att backa upp det. Men även Mars känns oerhört avlägset annat än små rymdstationer som är beroende av jorden och dör i samma stund som försörjningen upphör .

Tror verkligen inte mars kommer bli något annat än en stor jävla lastkaj i slutändan.
Citera
2026-07-20, 23:32
  #36
Medlem
Ja. Allt är sannolikt så länge det inte är noll. Så om tiden går emot oändligheten, och därmed inte längre är relevant som en faktor, så borde vi förr eller senare sprida oss utanför solsystemet. Jag tror inte att någon idag levande personer kommer att vara levande när så sker. Men så länge vi inte lyckas utrota hela mänskligheten så kommer vi väl sakta men säkert att sprida oss ut och längre och längre bort.

Vi behöver uppfinna lite bättre raketer och annat för det kommer onekligen att ta en stund innan vi kan resa dit och avståndet är vad det är.

Undantaget är väl om det finns andra varelser i rymden som ger oss lite lift, eller kidnappar oss. Men det skall vi nog inte räkna med.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in