Citat:
Ursprungligen postat av
T.H.F.C.
Med tanke på vårt kravlösa samhälle kan inte resultatet bli annat.
Jag tänker så också. Sorgligt men sant.
Förr så fanns det en slags heder och yrkesstolthet. Man gjorde sitt jobb så bra man kunde. Men idag verkar det som helt bortspolat. Det verkar liksom helt borta.
Det riktigt hemska är att ”Zandra” -22 finns inte bara på ICA, hon finns även på Riddermarks och säljer bilar för 500k. Med samma fullständigt hopplösa kundattityd.
Jag köpte bil nyligen och det slog mig att det var samma slags människor där så det gäller uppenbarligen inte bara detaljhandeln. -Jag frågar mig hur fan kan deras chefer låta det få ske? Har man ingen kontroll längre? Är man inte rädd att man kommer förlora kunder när man anställer totalt håglösa 20-åringar med noll servicekänsla eller kunskap?
Är man inte misantrop innan så blir man det, när man haft att göra med ”Joel” -20 på Clas Ohlson som säger åt en att ”googla det”.