Citat:
Ursprungligen postat av
Chilledippen
Vad handlar artikeln om egentligen?
Elsa upptäcker att livet som tjej på easy mode inte fungerar i militären och kan inte kvala in som alla andra?
Militären hade ju iofs kunnat berätta hur hög ribban för antagning till båten är.
Pretty high skulle jag gissa, det är ingen roddbåt direkt...
Men hela miliären och särskilt lumpen är ju djupt orättvist mellan könen... När man ser ett gäng soldater marschera med likadana ryggsäckar på 25 kilo är det lätt att tro att alla gör samma jobb. Men sanningen är att tjejerna får slita brutalt mycket hårdare än killarna under lumpen. Det handlar om ren matte och biologi som de flesta helt missar.
Om en tjej på 55 kilo bär en packning på 25 kilo, så bär hon faktiskt nästan hälften av sin egen kroppsvikt - hela 45 procent. För att en kille på 90 kilo ska behöva kämpa fysiologiskt lika mycket, borde hans ryggsäck i stället väga runt 40 till 50 kilo. Det här är alltså den extrema viktklass som egentligen bara jägarsoldater har i krav att tvingas bära, men som tyngre män i så fall skulle behöva släpa på i helt vanliga standardförband för att det ska bli rättvist. Som det är nu bär han bara 28 procent av sin vikt. Hans kropp slipper undan jättebilligt, medan tjejens kropp går på absolut maxvarv bara för att överhuvudtaget hänga med i tempot. Samtidigt sitter dessa män och klagar på kvinnor är svagare.
Det betyder att tjejerna gör en mycket större prestation i militären. När tjejen på 55 kilo marscherar ligger hennes puls i taket, musklerna skriker av mjölksyra och hennes knän och leder tar extremt mycket mer stryk. Hon tvingas ligga på en ren elitidrottsnivå, medan killen bredvid kan glida med på ren gratis grundfysik bara för att han råkar vara större. Att klara värnplikten som en lättare tjej kräver därför ett mycket större pannben och en fysiologisk ansträngning som är på en helt annan nivå än för killarna.
Om Försvarsmakten faktiskt ville göra det här rättvist- i stället för att prata om att sänka kraven för kvinnor – borde man i stället höja kraven på männen i fält. Det finns massor av tung utrustning som en grupp måste ha med sig, som kulsprutor, tunga radiostationer, ammunition och tältkaminer. I stället för att dela ut det här helt jämnt borde man packa de tyngre killarnas ryggsäckar med dessa tunga grejer tills de också bär 45 procent av sin kroppsvikt.
Då skulle killarna äntligen få göra ett likvärdigt jobb och faktiskt slita lika hårt för fäderneslandet, samtidigt som tjejerna slipper slitas sönder av överbelastning. Först när killens ryggsäck väger över 40 kilo fylld med gruppens tunga materiel kan vi börja prata om att det faktiskt är lika för alla.
Om man ville göra mönstringen rättvis borde man sluta titta på fasta kilon och i stället mäta relativ styrka, alltså hur mycket man kan lyfta i förhållande till sin egen kroppsvikt eller bära tex ryggsäck med packning på gåband ett x antal minuter.. Genom att sätta kraven i procent av kroppsvikten på de olika nivåerna skulle vi testa hur vältränad individen faktiskt är. Om kravet för en tjänst sattes till att man ska kunna dra 100 procent av sin egen vikt, skulle tjejen på 55 kilo dra 55 kilo i maskinen, medan killen på 90 kilo skulle tvingas dra 90 kilo för att få samma betyg. Först då testas alla på lika villkor, och vi skulle äntligen få se prov på vem som faktiskt har tränat hårdast och har bäst fysik för sin egen kropp.