2026-07-17, 07:47
  #133
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av KamratBlue
Nu kan detta vara fel. Men byggdes inte 360 i Sverige där Volvo förbättrade 340 till 360 med inte minst motor?

Dessa byggdes aldrig i Sverige..

/Dick
Citera
2026-07-17, 08:42
  #134
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Dr Tinnitus
Flygplansmotorer har väl ofta någon form av reduktionsväxel mellan vevaxel och propeller?

Jag var tvungen att kolla upp det: Nästan alla är direktdrivna nu (därav det låsta, låga varvtalet). Reduktionsväxel var vanligt på stora plan förr innan jetmotorerna tog över. Idag verkar det i princip bara vara Rotax som ibland har växel.
Citera
2026-07-17, 14:17
  #135
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DraconianTimes
Skrönor
Nya BMW är grymt hållbara bilar Nej, kvalitén på BMW har åkt kälke ner i avgrunden. BMW ägaren har ångest av verkstadsräkningar och elfel.
Samtliga Opel är bara skräp Nej, Opel var visserligen skit på 80- och första hälften av 90-talet, men sedan tog de sig i kragen och började göra riktigt hållbara bilar. En Opel av rätt årsmodell håller riktigt länge. Tyvärr har de sålt sig till PSA och de senaste bilarna är fulla med franska komponenter med kvalité därefter.
Men erfarenhet är att tyska bilar - vissa årgångar - i allmänhet haft stora problem med vissa komponenter i motorerna.
I synnerhet ventiltransmissionen.

VW typ 1 hade på femtiotalet problem med att kamaxeldrevet av konstfiber inte höll.
VAG har haft problem med både kamremmar och kamkedjor på en del motorer.

Mercedes och BMW har haft stora problem på vissa motorer med kamaxlar, kamkedjor, lyftare och vipparmar.

Land Rover fick mycket mycket stora problem med en motor - Td5 eller Puman - när de köptes av BMW - men det löste sig när Ford köpte Land Rover och satte in sin beprövade Td4 - känd från bl a Transit och Londondroskan.

Bästa motorn i BMW lär vara den dom köper från Citroen?

NSU RO 80 har inte rosat marknaden motormässigt.

Opel har däremot klarat sig bra - beträffande motorerna - och är kända för driftsäkerhet.

Övriga europeiska biltillverkare - med undantag för vissa Alfa Romeo och dom motorer som har kamremmen badande i olja - har inte haft större generella motorproblem.
USA-bilar har alltid varit i en driftsäkerhetsklass för sig - högsta = japanska!

Beträffande växellådor lär SAAB och Volvo 850 med derivator leda den tråkiga delen av den statistiken.

Honda, Toyota och Suzuki anses tillverka världens bästa motorer - oavsett fordon - bil, MC, Moped, båtmotor, snöskoter, gräsklippare, snöslunga etc.
Suzuki dippade kvalitets- och drftsäkerhetsmässigt med motorn där kamaxeln var lagrad direkt i topplocket utan lager.

Skrönor eller sanning? Det senare enligt MIN erfarenhet.

Ps. Vad menas med sista meningen i inlägget? Ds.
Citera
2026-07-17, 14:21
  #136
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Generalknase

BMW, Audi och MB köper man inte för hållbarhetens eller problemfrihetens skull, de har andra kvaliteter
Vilka då?
Citera
2026-07-17, 15:26
  #137
Medlem
448s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Flattematte
Vilka då?

Ha kan ju vara design som inredningen o känslan i reglage o hyr dörren låter när man drar igen den

Premiumkänsla men sen kan man ju diskutera om det är värt det om man får fel bmw med dassig motor

Måste till cherrypicking i större grad är en mainstream bil
Citera
2026-07-17, 16:50
  #138
Medlem
karlgunnars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Flattematte
Vilka då?
BMW köper man för att få köra som en dåre utan att folk höjer på ögonbrynen. (Äger en själv)
Citera
2026-07-17, 16:58
  #139
Medlem
448s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av karlgunnar
BMW köper man för att få köra som en dåre utan att folk höjer på ögonbrynen. (Äger en själv)

Citera
2026-07-17, 23:11
  #140
Moderator
Citat:
Ursprungligen postat av Flattematte
Vilka då?
Andra har ju nämnt vissa, imponera-faktorn exv. Småungar och tonåringar älskar BMW och Audi, vill du impa på en 17-åring så är Citroën fel val.
Och jag får ge dem det, inredningen i en nyare modell av dem känns solid och för nybilsköpare är ju det intressant, att de sönderfaller fortare än en Citroën eller Peugeot bryr sig knappast första ägaren om och den 5:e bryr sig bara om imp-faktorn.
Citera
Igår, 17:16
  #141
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Dr Tinnitus
Nej det är långt ifrån den största myten, men det är som vanligt att påståenden av folk överdrivs rejält.

Fakta är att vissa saker som tätningar och slangar i eller på motorn kan må bättre av normal användning än att stå i förvaring typ, och kan då löpa större risk för att fallera om man efter x antal år plötsligt brakar igång åkdonet etc och börjar köra med grejorna.

Självklart mår bilen bättre av att användas några gånger om året. Och en och annan packning eller slang kan bli dålig om den bara står och står. Men främst är det däcken som blir skadade av att stå i samma läge.

Min poäng är dock att bilar tål att stå betydligt mer än folk tror såvida det är torrt. Om jag ställer en bil 2 år så ställer jag ut musfällor under bilen, det är den absolut största risken. Att möss tuggar sönder kablar och inredning.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in