Citat:
Ursprungligen postat av
Kapten-Boom
Alltså, jag hade roligt även i mina 20, jag reste en del då också men jag såg också till att spara en del, så småningom hade jag kontantinsatsen till bostaden. Sen när jag började jobba efter studier så månadssparade jag i ISK osv. Nu kan jag självklart göra en (1) årlig resa med gott samvete.
Så är ju inte så att det ena utesluter det andra.
Men hade ju aldrig funnit mig in att vid 30 bast boende i hyresrätt och totalt pank prioritera resor, då hade jag känt mig som en jättestor tonåring.
Som att det skulle vara ett egenvärde i att man "måste" bo i bostadsrätt/eget hus? Jag köpte mig en
bostadsrätt 2005-2006, och jag vann på det "lotteriet", fick min miljon när jag sålde.
Jag har sedermera typ levt upp den miljonen på drygt 6 år. Jag bor idag i en hyresrätt. Jag vet inte, kunde ha varit mer sparsam, men å andra sidan har det varit jävligt schyssta 6 år hittills.. Har rest runt jorden, åkt på resor flera gånger per år. Konsumerat friskt osv. Helt enkelt levt livet.
Nu har inte jag några barn, och planerar inte att skaffa några heller, så vem fasen ska jag spara pengarna till?
Är i 40 årsåldern och känner att man är inte längre som en 20 åring varken fysiskt eller psykiskt, så om jag hade sparat tills jag vore i pensionåldern för att "äntligen kunna unna sig", så hade man ju inte orkat lika mycket helt enkelt.
Nope, jag har anammat lev nu, upplev nu. Det ekonomiska löser sig alltid på något sätt.
Ni får naturligtvis tycka vad ni vill och göra som ni vill med egna pengar, det respekterar jag.