Citat:
Sedan när är det helt normalt att det är över 30 grader flera dagar i rad? Ni får tro vad ni vill om klimatförändring, men jag minns att det var så en enda sommar på 70-talet, efter det så har det inte varit så förrän efter kanske 2010.
Svenskar klagar ju inte på värmen, att de vågar klaga är ett tecken på att det faktiskt är varmare.
Och att det är helt normalt att det är 40 grader i Frankrike, det köper jag faktiskt inte.
Det är klart att är man född 2008 så minns man inte så mycket annat. Då känns detta helt vanligt.
Svenskar klagar ju inte på värmen, att de vågar klaga är ett tecken på att det faktiskt är varmare.
Och att det är helt normalt att det är 40 grader i Frankrike, det köper jag faktiskt inte.
Det är klart att är man född 2008 så minns man inte så mycket annat. Då känns detta helt vanligt.
Det är en helt annan sorts värme än 1960-70-80-90-00-10-talens värme, den är värre, fler äldre dör av värmeslag än på 1900-talet.
I Sverige är det inte som i Europa, värmen innehåller mer fukt, det blir kvavt som fan och det är detta som blir skadligt. Lägg därtill asfalt, betong- glasfönster ja stadsbegyggel ökar värmen flera grader.
Tänk på kroppens skillnad i normaltemeratur och feber, då blir man utslagen, denna värme är likadan, den slår ut människor i hög utsträckning och blir skadlig för kroppen.
30 grader 1976 var inte som 30 grader är nu, det handlar om förändringar i atmosfären, hur vindar blåser, klimatet förändras och dessa förändringar kommer vara i över 100.000 år framöver.
Det räcker med 2+ grader i atmosfären för att totalt förändra jordens klimat och 3+ mer gör att människan inte kan överleva på jorden eftersom det inte längre går att odla något längre, och djur dör även av detta. vi har redan 2 och en halv + i atmosfären och det stiger mot 4+ i rask takt, inom 50-100 år kommer vi ha mycket svårt att överleva, särskilt om gulfströmmen brakar ihop, då kommer det vara 10+ på vintern i Sverige och över 40- på vintern över hela Sverige, då kommer vi inte kunna odla alls.
Det är inte vänsterpolitik att bry sig om jorden eftersom vi har bara en jord att leva på och vi är usla på att ta hand om den.