Vem vågar ta en medicin som är så ny? Som med alla nya grejer. Vänta och se vilka biverkningar som kommer och hur folk i slutändan mår. Det visar sig kanske att det blir allvarliga långtidseffekter inte bara det vi ser i dag.
Folk magrar fort för de tappar fett/muskelmassa de aldrig får tillbaka. Bara kolla alla med Ozempic face.
https://www.expressen.se/livsstil/skonhet/kirurger-varnar-ozempic-face-ar-svart-att-atgarda/
Folk blir blinda. Folk förstör sin mage. Folk dör.
Bättre att fixa en ny medicin till alla som har underfunktion i sköldkörteln - hypotyreos.
En av Sveriges vanligaste folksjukdomar. Drygt 497 000 personer (cirka 4,7 procent av befolkningen) behandlas för underfunktion i sköldkörteln.
Det är lika vanligt som Diabetes, i Sverige har över 500 000 personer den diagnosen.
Hypotyreos ger bla viktuppgång som är svår att medicinera bort. Med
effektiv medicin så skulle det inte finnas lika många överviktiga av denna orsak. Men inget händer. Fast folk klagar. Läkarna skriver rutinmässigt ut den billigaste medicin de har. Ingen vill satsa på ny forskning o ny medicin.