Citat:
Ursprungligen postat av
Pansarbalk
Ja. Det finns en brist på ingenjörer som kan designa en motor, eller ens delar av en motor. Men det spelar inte så stor roll för resonemanget. Specialiserad kunskap som gör att du typ bara kan jobba på Scania och Volvo 1 eller 2 (överdrivet, men du fattar poängen) innebär att konkurrensen från Stockholm är mycket begränsad.
Är du däremot typ "Data Engineer", "Scrum master", "Project Owner" eller "Embedded softwate developer" finns det gott om andra arbetsplatser i Stockholmsområdet.
Tänker samma. Vissa ingenjörsroller är ju väldigt nischade mot just fordonsindustrin, och blir ju antalet arbetsgivare begränsade. Samtidigt, om branschnormen för de stora arbetsgivarna i den branschen (Volvo, Volvo Cars, Scania) lutar mot mer kontorsnärvaro så är det ju det som gäller.
Men absolut, roller inom t.ex. IT mm. är ju inte låsta mot en viss bransch på samma sätt så då har man betydligt fler jobb att välja på och kan ta del av mer varierade arbetsvillkor. Vissa kräver mer närvaro, vissa mindre, vissa betalar högre, vissa lägre, osv., så då kan man välja en arbetsgivare vars helhelserbjudande passar en viss persons preferenser och familjesituation.
Citat:
Ursprungligen postat av
Pansarbalk
Jag förstår helt ärligt inte vad några av er argumenterar emot. Att folk inte på sikt letar efter annat om de har 1.5h pendling enkelväg och nu måste vara på kontoret 5 dagar i veckan? Det är klart att de börjar leta efter annat.
Ja, absolut, och jag utgår som sagt ifrån att det är syftet från Scania. Speciellt de med familj åker ju fetbort med detta krav, så dessa lär söka nytt inom kort.