Citat:
Ursprungligen postat av
puterealba
Det var ett tag sedan jag hade nyktra bekantskaper, till slut kände man sig som en utomjording bland vanliga, nyktra människor och visste inte vad man skulle prata om med dem - särskilt nyktert tillstånd. Så nuförtiden umgås man egentligen bara med likasinnade.
Ett förslag är att du testar att sätta upp mål för hur du ska kunna träffa folk nykter. Du har antagligen byggt upp en oro inför nyktert umgänge som du kommer behöva konfrontera genom att våga utsätta dig för sådana möten, även om det känns svårt. Om du börjar med sådant som inte känns så jobbigt, kanske en lunch med en gammal vän/familjemedlem eller kollega, eller att gå på bio eller liknande med någon, så kommer du förhoppningsvis känna att det inte var så farligt efteråt.
Kanske kan du utgå från aktiviteter som inte känns lika socialt utsatta? Spela tvspel eller brädspel, bowla, plocka bär, paddla kajak eller vad du nu kan tänkas uppskatta. Om umgänget är knutet till en sådan aktivitet så blir ramarna för umgänget tydligare och pressen att på att leverera genom att bara samtala minskar.
Lycka till!