Citat:
Ursprungligen postat av
Stiffinger
Är det verkligen så? Man kan ju för fan bli näst intill lynchad om man inte råkar tycka som "gemene flashbackonit".
Testa, skapa en tråd om att du vill få in fler invandrare för att kunna personalförsörja inom äldreomsorgen, och att du gärna då vill ha in unga starka män från Afrika. Glöm att du får en seriös diskussion där dina "ytterkantåsikter får ta plats".
Får ta plats = censureras inte av moderatorer eller ansvarig utgivare (i det här sammanhanget). Det är lika tillåtet att ta ställning för marxism som nazism.
Jag har själv lämnat politiska debatter på Flashback bakom mig sedan många år tillbaka, men det finns underforum där det huvudsakligen hänger människor som har dessa åsikter - men ingenstans på forumet är man fredad från meningsmotståndare såklart.
Sen är det absolut så att Flashback är mer högerextremt än vänsterextremt, om man nu ska väga dessa mot varandra utan nyanser. Underforumen "Integration och invandring" och "feminism" är och har väl i princip alltid varit underforum där man i princip mest bara klagar och spottar ur sig gift - i alla fall på toppnivå. Sen finns det hyfsat ofta några som argumenterar mot inne i trådarna, men jag håller med dig om att man på Flashback helt klart är i underläge om man är för en ökad invandring, till exempel.
Sen om det beror på att de flesta som hänger här är mot invandring, eller om det är så att de som tar sig tid att skriva i större utsträckning är mot invandring (d.v.s. en högljudd minoritet), eller om det är så att en majoritet av befolkningen egentligen är emot det (men inte pratar högt om det utanför Flashback) - det är en annan fråga. Just när det gäller invandringsfrågan visar ju opinionsundersökningar att en klar majoritet är emot ökad invandring, så just den punkten kanske inte är så svår att gissa sig till svaret på.
Seriösa diskussioner känns också generellt som att det inte är en självklarhet. Som jag skrev tidigare är det många som kommer in i en tråd med dåliga intentioner - man vill bara trolla och hata lite, och är inte intresserad av argument eller seriös diskussion. Det är priset man får betala för att ha ett öppet forum av den här typen. Många är inte ens kapabla att argumentera för sin sak, och eftersom det är tillåtet att svära, håna och förlöjliga är det många som gör det. Här hittar man på en eftermiddag i princip samtliga
argumentationsfel, men det är också för att det inte finns några ordningsregler eller krav på att man argumenterar i god tro.