Bra skrivet!
SPRING Olivia, detta är ett kvitto rakt av på att han är en manipulativ och sjuk människa, han har både Machivellianska och Narcissistiska tendenser och han berättar rakt ut om det, och ser till och med stolt ut, han kollar hennes reaktioner mycket noga - visar hon rädsla, förstår hon vilket rovdjur han är, tycks han försöka bedöma.
Sådana där mörka personlighetsdrag kan man inte bara bli kvitt, de är en del av personligheten som kommer fortsätta komma fram. Han kan säga att han jobbar mot detta nu men har redan på några få dagar visat prov på kontrollerande och manipulativt beteende. Det kanske går att ändra en sådan personlighet med mycket medvetet arbete, och år av terapi, men man måste vilja ändra sig och det hör till personlighetstypen att inte vilja det, man har ingen empati med andra och man vill manipulera dem, samtidigt som han uppenbarligen är väldigt nöjd med sig själv. Detta är inte en person som kommer ändra sig.
Olivia kan råka mycket illa ut här. Det hela är extremt obehagligt att se.
Citat:
Ursprungligen postat av
Rosentry
Det där var en riktigt sjuk tolkning. Han berättar ju bara vilket ärkesvin han är egentligen. Han är inte varm och empatisk nu, han har bara fattat att han måste dölja det lite bättre än förut för annars blir han allmänt hatad och en hatad person tar sig inte fram någonstans. Att han sen lagt sig till med den här nya teatern om hur kvinnor och män ÄR och alla hans konstiga regler, är ju bara en ny tunn fernissa för den här psykopaten. Han är en hemsk person, som både nu och tidigare beter sig dominerade och elakt mot människor, tydligen även mot vänner och bekanta och nu också hans fru. Det enda som är bra med detta är att folk verkligen ser hur sjuka människor det finns därute. För galningar brukar verkligen inte vara öppna med vilka svin de är och ha varit.
Jag tycker man kan samla det han sa om sitt manipulativa förflutna och hur man ska förhålla sig till det såhär:
När människor berättar vilka de är- tro dem