Citat:
Ursprungligen postat av
Smetenigatan
En sak som jag lagt märke till på senare tid är att i mataffären är det väldigt frekvent förekommande att män lyfter upp en stor varukorg fylld med varor och sätter den på den lilla avsatsen vid kassan. För mig är det uppenbart att de gör detta för att imponera på oss kvinnor. Liksom "Höhö, kolla här vad stark jag är. Kan lyfta en hel korg med varor höhö. Vill du följa med mig hem höhö?". Jag vill uppmana er män att sluta med detta sexistiska beteende. Vi kvinnor blir inte kåta eller impade av att ni gör detta. Inte det minsta.
Diskussionsunderlag: Varför tror män att kvinnor blir kåta eller impade av att de gör så?
nej vi gör det för att den FAKTIST ÄR TILL FÖR JUST DETTA. Den lilla hyllan är SPECIFIKT UTTÄNKT OCH FRAMTAGEN FÖR ATT PLACERA KORGEN PÅ så att det ska bli lättare att tömma den på varor.
Att DU inte förstår det är för att du är efterbliven och en jävla idiot. Men ta inte ut det på de som faktist förstått vad den är till för.