Citat:
Ursprungligen postat av
Bone Collector
Minst sagt föga förvånande.
Dessutom så märkte man tydligt att rysstrollen körde en drive, dagarna innan, en koordinerad insats där forumet överöstes av pro-ryska propagandatrådar.
När mer än 90% av svaren är hånfullt negativa så inser de att insatsen, att sprida pro-rysk propaganda på Sveriges största diskussionsforum, har misslyckats. Då väljer de att överbelasta forumet i stället.
Inte första gången jag ser detta mönster.
Håller helt med dig om att Flashback är ganska fullt av rysstroll! Inte så att de flesta som skriver här är rysstroll, förstås, eller hälften. Men de är tillräckligt många, och fräcka. Ett av rysstrollen, Galejan, hade tidigare en avatar som visar hur en flicka omfamnar Vladimir Putin.
Jag tror precis som du att rysstrollen, antingen de själva som skriver här eller krafter som står bakom dem, har blivit missnöjda med att knappast någon Flashbacksanvändare verkar ha blivit omvänd av deras "övertalningsattacker". Och om man inte kan övertala Flashbacksmedlemmarna att Ryssland är bäst, så kan man lika gärna stänga ner skiten. Alltså Flashback.