Citat:
Ursprungligen postat av NedMedAllt
Nu ska vi inte ansluta oss till den vulgariserade bilden av Nietches övermänniska.
Där måste jag hålla med, och det är ju en del av Nietzsches filosofi som uppenbarligen varit svår att tolka. Självklart fick den sig en dålig start med Nietzsches syster men här, med historiens förstoringsglas borde vi inte ha några problem att urskilja dess egentliga mening. Självklart måste vi ändå delge dess viktiga del i Nietzsches filosofi.
Citat:
Ursprungligen postat av dallassallad
Jag skulle gärna vilja höra fler motivationer, inte minst från de som röstade på Nietzsche...
Det känns lite som valfri omröstning i Tecknade serier där enbart den kändaste vinner.
Jag är ingen filosofiexpert, men hur fan är Nietzsche relevant eller ens intressant nu för tiden?
1) Min motivation till varför Nietzsche är min favoritfilosof finns att läsa i nomineringstråden. Jag startade den tråden med syfte att belysa våra favoriter för stunden, och där kommer vi in på dina påstående 2) och 3) - det handlar lite grann om popularitet i det här forumet, och det är väl intressant att se varför vissa filosofer blir mer uppmärksammade än andra. Jag tror mig dock se att ett antal skribenter avstått från att vara med i den här studien av de skäl att de ser den som inte särskilt allvarligt menat: främst tänker jag på de mycket kunniga folket som återfinns i Litteratur-forumet.
Oavsett, så har just Nietzsche blivit mycket erkänd i dagens samhälle, och vad det beror på är intressant att spekulera i. Kanske är det för att många som börjar läsa filosofi halkar in på honom via någon krets, kanske genom Schopenhauer (som är väl läst av ungdomar, ofta) - eller kanske bara genom hans ibland kontroversiella material, som (enligt personlig teori) är någonting som skjuter i höjden i västvärlden, främst i Europa. Ett medvetande av mer rationalism, där vi håller en annan attityd. Jämför vi t.ex. vårat svenska sociala klimat med andra länder, så återfinns en viss hänsynslöshet, och inte alls samma artighet som jag tror fanns i det svenska samhället för ett par årtionden sedan. Självklart finns det värre fall än Sverige men fortfarande är vi del av den här utveckling, och utgör en viss mängd. Den fortsatta mängden finns i övriga Europa, och övriga delar av västvärlden (här vill jag dock reservera mig för att det här endast är vad jag personligen uppfattar, och att detta inte är material som på något sätt kan styrkas genom testning - utan bara högsta fall av subjektivitet).
Jag har en vän som läser filosofi på universitetsnivå, och när jag talade med honom för något år sedan så berättade han att Nietzsche inte alls var uppskattad på de universitet han läser på (vilket universitet är till viss mån oväsentligt): vilken bör vara en fingervisning på hur den akademiska världen i Sverige ställer sig till Nietzsche och hans popularitet bland filosofistundenter (som de uppenbarligen inte visar högsta sympati för).
Men, samtidigt går det inte att komma ifrån att hans verk fortfarande är intressanta, och så länge de finns intresse så är filosofen aktuell.
Citat:
Ursprungligen postat av Pansarmeyer
Kierkegaard var en svärmande depressionsmissbrukare,
...Och kristen? Jag har själv inte läst någonting av ovan nämnde men skulle du kunna redogöra lite för mig det hela - jag får inte kristendom och depressionsmissbruk att gå ihop så det där får du gärna bygga ut lite.
Citat:
Nietzsche en sinnessjuk moralhatare (notoriskt otrogen?),
Vad menar du med notoriskt otrogen - förknippat till hans moralhatande? Hur som helst, så är det väl värderandet av moralen som är intressant i Nietzsches verk, och kanske inte så mycket hans personliga förhållningsvis till dem.
Citat:
Sartre ett pretentiöst fyllo,
Citat:
Schopenhauer en uppmärksamhetstörstande men välartikulerad dysterkvist med mindervärdeskomplex mot Dr Hegel,
Dessa två omdömen finner jag rätt lustiga - men trots din humor så är det svårt att ta dem på allvar: jag anser att det finns mycket kvalité i båda dessa herrars arbeten.
Citat:
Wittgenstein en suicidal (nästan hela syskonskaran tog livet av sig) och obegriplig typ.
[/i]
Är man suicidial för att ens syskon tar livet av sig? Berätta gärna lite mer om varför Wittgenstein är suicidial, jag har inte läst någonting av honom.