Citat:
Ursprungligen postat av
Melange5738
De hade inte småfartyg som var optimerade mot FN.
De hade moderna motortorpedbåtar och robotbåtar i fallet Irak. Bättre lämpade småfartyg för att verka mot FN/USA/alliansen existerade inte.
Citat:
Ursprungligen postat av
Melange5738
Dagens missiler är tillverkade för att slå ut fartyget med en träff och har gjort det i många herrans år.
Nej. Alla robotar är en kompromiss mellan olika krav. T.ex. storlek, vikt, kostnad, räckvidd, hastighet, signatur, manöverförmåga, sensorer och verkan i målet.
USS Stark (en med moderna mått mätt mycket liten fregatt) träffades t.ex. av 2st sjömålsrobotar på nästan samma ställe och överlevde ändå. Korvetten INS Hanit träffades av en sjömålsrobot och överlevde ändå.
Mot handelsfartyg har sjömålsrobotar för det mesta bara orsakat mindre skador. En konsekvens av deras storlek och reservflytkraft. MV Aya klarade sig t.ex. från en träff från en rysk Kh-22 (som är tänkt att sänka hangarfartyg, med en 5-10 ggr så stor verkansdel som de flesta sjömålsrobotar) i Svarta havet.
Citat:
Ursprungligen postat av
Melange5738
Nej så enkelt är det inte. De behöver inte mycket energi totalt men väldigt mycket under kort tid, tillräckligt mycket för att stänga av all ickeessentiell kraft, ofta inkl. propellerdrift. Det var väl en av anledningarna att det inte blev något av gausskanonen på Zumwalt.
Vilket inte har ett dugg med bränsleförbrukningen att göra. Därtill så finns det både batterier och kondensatorer, även om dessa så klart har sina egna problem.
Citat:
Ursprungligen postat av
Flaskback
Taktiken du hänvisar till verkar dock vara från andra världskriget. Både vapen och fartyg har förändrats drastiskt sedan dess.
Kamikaze anfaller ungefär som moderna sjömålsrobotar. Ibland med en låg och flack profil i slutfasen, ibland dykning ner i målet. Och med ungefär lika stor verkansdel och hastighet.