2025-10-06, 08:56
  #109
Medlem
triptykens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Becken9
Första gången jag såg honom, då såg jag en man runt 50 år. Men han är bara 24 år!

Varför ser han så gammal? Någon sjukdom som ligger bakom?

Jag har ju bara läst om detta i tidningarna (har inte social media) men samma! Antar att karln hade maximal otur i livets genetiska lotteri.
Citera
2025-10-06, 09:00
  #110
Medlem
triptykens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Straightuphappy
Jag har inte sett videon, läser om en brutal misshandel men av bilden att döma ser de ut som ett litet jack vid ögonbrynet. Förnedringen och rädslan han måste ha känt vill jag verkligen inte förminska, hemskt.
Barn o unga har tillgång till så mycket extremt våldsam inspiration, både ryska pch amerikanska "pedofiljägare" som brutal slår folk medvetslösa osv.
Så detta fall och några till är väl Dumpen 5.0,bestämmer träff efter provokation med fake-sugna unga tjejer med misstänkta pedofiler och slår/skrämmer dom. Och ofta hamnar såna här handikappade personer där. Har jobbat på lss-boende, dom borde ej få ha sociala medier många av dom, tyvärr. Dom har inget omdöme, ofta väldigt översexuella så det gränsar väldigt mycket till pedofili faktiskt, eller det är ju pedofili men många fattar inte.
Jag tycker dock dom varken borde bli publicerade av dumpen eller misshandlade för det, dom är sjuka, men dom har för mycket friheter på nåt vis och hamnar i dessa situationer, komplicerat. Därför är en provokation mot dom så onödig, dom begriper inte. Och i detta fall verkar de dock som tjejen sagt hon är 18 år.. Men i många andra fall är det så. När dumpen lyckas ta en idrottstränare, en politiker etc tycker jag det är bra, men tror dom flesta är såna som denna chicken nuggets-man.

Men jag får också känslan av att aftonbladet gör en grej av detta för att smutskasta högerregeringen, detta kan kopplas till nazistisk aktivgrupp där dom till o med skriver "kopplas till ministerns son".

https://www.aftonbladet.se/nyheter/a...nuggets-mannen

Det är väl för att det är en militant gruppering som tog på sig det, och att en av Sveriges mäktigaste personer har en son som är aktiv i samma grupp? Det är ju inte som om nyhetsvärdet minskar ...

Sen ska man vara försiktig med att prata om hur en misshandel ser ut beroende på skadorna. Om man lyckas dra ihop sig ordentligt när man är nere kan man hålla det till blåmärken och kanske spricka på revben eller nåt. Och det blir ju grov misshandel sekunden nån sätter foten till när man ligger.

Saaaaaaaamtidigt... man måste komma ihåg att Aftonbladet är en kvällstidning och kvällstidningars skrivande är ofta mer åt det riviga. Det är ju en del av källkritiken
Citera
2025-10-06, 09:08
  #111
Medlem
pestloppans avatar
"Tre unga dömdes efter misshanden
I slutet av augusti i år fastställde hovrätten tingsrättens dom.
Den 17-årige mannen dömdes till sex månaders ungdomsövervakning och en jämnårig man dömdes till 150 timmars ungdomstjänst.
Påföljden för den unga kvinnan som lurade ut Alex blev ungdomstjänst i 110 timmar.
Samtliga ansågs skyldiga till grov misshandel".


Hade de tre förövarna varit 18 år fyllda så hade åtminstone två av dem fått fängelse, men nu var alla tre 17 år vid överfallet på Alex. Så de tre ska vara jävligt tacksamma över att de slapp skaka galler!

Det står dock inget om ev skadestånd till Alex. Märkligt om inte det utdömdes!

https://www.aftonbladet.se/nyheter/a...nuggets-mannen
__________________
Senast redigerad av pestloppan 2025-10-06 kl. 09:16.
Citera
2025-10-06, 09:09
  #112
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SmygerOmkring
Vad säger du? Han är inte oskyldig men det gör inget för att han är lätt efterbliven, och för att äldre tjejer inte svarar, men han skriver till äldre tjejer också?
Pedofiler dras till prepubertala barn, dvs barn som är betydligt yngre än 14 år och 11 månader + 15 år, så vad menar du med att det är trams att "man" skulle vara pedofil om man tänder på någon som är 14 år och 11 månader men ej om "man" tänder på samma tjej när hon väl fyllt 15?
Tänder alla pedofiler exklusivt på pubertala tjejer? Pojkar då?
Sen är det svårt för en pedofil att avgöra vem som är 13 eller 18 på tiktok, du tycker man ska gå in och kolla på tonårsflickor och deras bröst, gissa deras ålder, och det ursäktar en pedofils beteende? Eller vad är det du säger?

Lägg fram bevis för att han inte är oskyldig när du påstår det istället för att snacka massor skit.
Du sitter på tiktok och tittar på tonårstjejer och deras bröst, uppmuntrar andra att göra detsamma, och kallar samtidigt någon annan för pedofil?
Du låter som en hebefil.

Saga Stq om honom.
https://vm.tiktok.com/ZNdt7uqgJ/
Citera
2025-10-06, 09:10
  #113
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Charles-Lynton
Och varför skulle han inte ha rätt att chatta med tjejer som är under 18 år? Därför att staten i form av tvångsskolan och kapitalet i form av propagandakanaler som TikTok ska ha monopol på att hjärntvätta unga tjejer, som sedan i 20-årsåldern är tänkta att pussywhippa de mest konformistiska medlemmarna i mansöverskottet till ideologisk underkastelse. Det är det enda syftet med hatet mot "pedofiler" som har blivit en statsreligion i USA och är påväg att bli det över hela Västvärlden. I takt med att det sjuka har friskförklarats så har det friska (heterosexuell romantik) kommit att sjukdomsförklaras. Det är inte romantik att gå ut på dejt med en tjejer i 20-årsåldern som tjänar mer på sitt låtsasjobb än vad du gör. Det är självförnedring.

"Oooh, han inte inte oskyldig, han chattar med tjejer som är under 18".

Radikalfeminismen och högernationalismen har på 2020-talet i praktiken sammansmält till en och samma ideologi.

Saga Stq om honom.
https://vm.tiktok.com/ZNdt7uqgJ/
Citera
2025-10-06, 09:49
  #114
Medlem
Brajebrasomfans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Timetrial44
Saga Stq om honom.
https://vm.tiktok.com/ZNdt7uqgJ/

Tror inte ett jack shit på henne.
Citera
2025-10-06, 09:59
  #115
Medlem
Det som talar emot honom.

Är att han uppenbarligen gör content riktat till barn.

Sen det med att man inte har bevis kvar i sin telefon är enkelt, vem som kan få bort det.

Dock funktions-nedsatt, så om även var fallet är der en förmildrande omständighet.

Dumpen tog en sådan person en gång, men som sagt, de är ju efter i skallen.

Jag tror han blivit snuskig mot tjejer, men har inte alla hästar hemma.
Citera
2025-10-06, 10:03
  #116
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av dQw4w9WgXcQ
klart han knullat runt, omöjligt kolla leg på alla
Grabben är oskuld.
Citera
2025-10-06, 10:04
  #117
Medlem
Bogandoffs avatar
Förstör någons liv och få bara 110 timmar samhällstjänst
Fattar att hon är minderårig men balansen mellan straff och gärning är ju helt åt helvete.

Grovt förtal bör ha samma straffskala som det brott du anklagar någon för att ha begått. Är sinnessjukt att man kan häva ur sig sådana här saker och komma lindrigt undan.

Citat:
Ursprungligen postat av pestloppan
"Tre unga dömdes efter misshanden
I slutet av augusti i år fastställde hovrätten tingsrättens dom.
Den 17-årige mannen dömdes till sex månaders ungdomsövervakning och en jämnårig man dömdes till 150 timmars ungdomstjänst.
Påföljden för den unga kvinnan som lurade ut Alex blev ungdomstjänst i 110 timmar.
Samtliga ansågs skyldiga till grov misshandel".


Hade de tre förövarna varit 18 år fyllda så hade åtminstone två av dem fått fängelse, men nu var alla tre 17 år vid överfallet på Alex. Så de tre ska vara jävligt tacksamma över att de slapp skaka galler!

Det står dock inget om ev skadestånd till Alex. Märkligt om inte det utdömdes!

https://www.aftonbladet.se/nyheter/a...nuggets-mannen
Citera
2025-10-06, 10:09
  #118
Medlem
Ringa misshandel. Därav de låga straffet
Citera
2025-10-06, 10:16
  #119
Medlem
pestloppans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Malmens1
Ringa misshandel. Därav de låga straffet

Nix, de dömdes för grov misshandel. Men påföljden för de tre förövarna rimmar ju inte direkt med den brottsrubriceringen...

"Samtliga ansågs skyldiga till grov misshandel".

https://www.aftonbladet.se/nyheter/a...nuggets-mannen
__________________
Senast redigerad av pestloppan 2025-10-06 kl. 10:23.
Citera
2025-10-06, 10:20
  #120
Medlem
uffepuffes avatar
Snaps som inte sparas raderas permanent och är omöjliga att återskapa så polisens "utredning" betyder absolut ingenting när det gäller skuldfrågan.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in