Citat:
Ursprungligen postat av
Paris24
Så är det. Men det krävs rätt stor tankemöda även hos mig för att inse att elpriset augusti 2022 satt av en fri marknad under krig med rekordhöga elpriser faktiskt var utmärkt för mig som konsument. Eftersom det gjorde att vi alla sparade el. Som gjort att vi i Sverige åter fått rekordlåga elpriser. Som jag njuter av varje dag sedan dess fast min elräkning bara är 200 kr.
Jag kan garantera att engelsmännen med sin energy cap inte sparat en enda kwh i onödan de senaste åren. Nu även i Norge.
Jag brukar dra en lärorik historia från Sovjet. Alla hade det uselt. men partiet beslutade att alla iallafall skulle få nästan gratis bröd för 1 kopek. En bröd-cap. Resultatet var att det var billigare för bönderna att åka till affären och köpa bröd och ge till sina grisar och kor istället för vete och råg, så allt bröd var alltid slut, och staten brände miljarder på nybakt bröd till grisar. Så går det när staten leker marknad.
Jag skulle snarare säga att såhär går det när ekonomer, politiker och andra som bara begriper sig på låtsasvetenskap samt diverse tyckare som helt saknar utbildning och grundläggande förståelse får leka statsbyggare. Det blir en tävling i att montera ner allt som tidigare generationer byggt upp, en tävling i att rasera vårt välstånd.
Ni har haft det så bra så det enda bekymret ni har är hur ni fortast möjligt ska montera ner Sveriges elförsörjning, det är inte klokt. Hade ni fått bestämma från början hade Sverige aldrig kunnat bygga vare sig vattenkraft eller kärnkraft storskaligt, för det var inga privata företag som satt och tjänade massor av pengar på höga elpriser. Elproduktionen byggdes för att vi skulle få el, elen var billig vilket gav välstånd och konkurrenskraft, staten stod för investeringarna. Enorma vinster för Sverige som land, vi blev ett rikt land med hög levnadsstandard.
Hade aldrig skett om ni fått bestämma. Sen kom ekonomer och outbildade tyckare och bestämde att de förstår sig på elsystemet bättre än ingenjörerna som byggt det. ”Det här är faktiskt en marknad, fattar ni väl, nu stänger ni genast ner hälften av elproduktionen och sätter ihop oss med länder med elbrist, samtidigt som samhället elektrifieras, elen måste bli dyrare!”. Det hade varit helt ok att gå och leka marknad någon annanstans än med bärande samhällsfunktioner och infrastruktur. T ex i sandlådan, där kan ni leka. Gå dit och låt vuxna med relevant utbildning sköta om elnätet och elproduktionen.