Citat:
Ja, där ser man hur olika det kan vara. Jag har också erfarenhet av personer som både lyckats och misslyckas på olika sätt, i fyrsiffriga antal. Min erfarenhet är att de svenskar som själva haft problem i skolan är betydligt mer ödmjuka och förstående än de som lyckats. De har full förståelse för att det kan vara svårt att plugga språk. Medan de som haft lätt för sig anser att invandrarna bara är lata och drar ut på SFI för att kunna leva på bidrag så länge som möjligt.
Jag har bra koll kan jag lova på tämligen många individer för att se samband mellan misslyckanden i tex svenska och åsikter. Mer kan jag inte säga då jag inte kommer avslöja min profession.
Likheter finns men du väljer att spegla det fel.
Även en svensk som har bekymmer att inte klara kärnämnen riskerar att belasta samhället mer än de som klarat kärnämnena. Håller du inte med? Dessutom har man kostat samhället 80 000 per år i nio år utan att uppnå förväntade resultat.
Likheter finns men du väljer att spegla det fel.
Även en svensk som har bekymmer att inte klara kärnämnen riskerar att belasta samhället mer än de som klarat kärnämnena. Håller du inte med? Dessutom har man kostat samhället 80 000 per år i nio år utan att uppnå förväntade resultat.
Naturligtvis kan inte jag heller avslöja hur jag kunnat samla in dessa data. Men min erfarenhet är värd exakt lika mycket som din, även om den råkar vara den diametralt motsatta.
Men vad vill du ha sagt med resten av ditt inlägg? Har någon ifrågasatt att det även finns svagpresterande svenska elever? Visst kan man tycka att det var bortkastade 80.000 om året om svensken inte blir godkänd. (Eller 160.000 om året om det är en invandrare. Skolpengen är vanligen dubbelt så hög för elever i invandrartäta områden.)
Ok, det finns svenskar som misslyckas och utgör en belastning för samhället. Men på vilket vis blir någonting bättre av att vi tar in ytterligare en miljon personer som också misslyckas och utgör en belastning för samhället?