2025-08-30, 04:46
  #157
Medlem
C.H.Ts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Yllefilt
Kan nån förklara för mig så jag fattar, hur det är med den där tankeloopen?

Jag har upplevt såna vid insättning av Voxra/Bupropion som är en dopamin och noradrenalin återupptagningshämmare som används vid adhd, depression, utmattningssyndrom och rökavvänjning.
Då kan ångesttankar gå varv efter varv. Precis när man slutat tänka på ett problem så börjar det om.
Har även upplevt det vid uppvaknande och insomning. Kan vara vad som helst som upprepas.

Är ju även vanligt vid droganvändning.

Men hur menar han att han fastnat i en tankeloop här?
Kan det mer vara att det står still i huvudet, eller är rörigt, vilket leder till handlingsförlamning?

Det är diskrepansen mellan vad man ser och den information man får man syftar till.

Den delen man på plats tolkar som "baksidan" kan inte innehålla en levande människa givet miljön.

Man beskriver då i utredningen hur befälen börjar fundera på om huset har en källare eller om det finns någon mer byggnad i närheten som kvinnan i telefonen skulle kunna befinna sig i. Då hamnar man i Confirmation bias kring den tanken istället för att fundera på om det kan handla om en missuppfattning om vilken sida som är vilken på huset.
Citera
2025-08-30, 06:28
  #158
Medlem
scoremaxs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av berenpxx
Brister i kommunikationen. Jo, jag tackar!

Det riktigt sviniga är att ingen kommer att ställas till svars. Det stör mig något oerhört.

De anhöriga kommer inte att få någon ersättning (antar jag).

Allt är glömt inom en vecka.

Kvar finns askan av en person som samhället har dödat.

Jasså, som ”samhället dödat”?
Vad startade branden?

Skall vi förbjuda privat hus & bilägande kanske?
Alla får bara bo i cementblock?
Citera
2025-08-30, 07:46
  #159
Medlem
scoremaxs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bajjamannen87
Nja, redig var ordet. Skaffa lite temperament och var som folk.

Men då är vi ju på precis samma sida.

Skaffa lite babbe-temperament, spräng upp brandstationen.
Som folk helt enkelt.


Och imorgon finns det ingen brandstation kvar.

Att du lägger det på mig istället för att omvärdera din handlingsplan är just så babbigt som det kan bli!

😂
Citera
2025-08-30, 08:34
  #160
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av hellCAT85
Jag har ingen insyn, men media påstår att de citerar räddningstjänstens egen utredning där det ska då bland annat skrivits ”Befälen fastnade i en felaktig tankeloop om att det var omöjligt att en person kunde vara vid liv i villan. De blev inte mottagliga för informationen som delgavs”.

Det låter onekligen som att man tyvärr inte var redo för den här uppgiften och fick någon form av panik/stressreaktion som man inte klarade hantera (om nu detta stämmer). För det låter utifrån detta som att man varit för passiva i det skedet, eller? Vad gäller vegetationen runt huset har anhöriga uttalat sig med en väldigt annorlunda bild, så det får väl vara lite osagt exakt hur svårt det var med den biten.

Sen verkar det ju också som att anhöriga har först fått ta del av allting via media också, gör iaf inte saken bättre.

Så ja, utifrån de bilderna verkar det som att det fanns väldigt mycket mer att önska kring denna insatsen.
Jag säger inte helt emot. Majoriteten av alla brandmän i Sverige är deltidare som inte har räddningstjänsten som sin primära sysselsättning men samtidigt förväntas lösa allt från trafikolyckor, bränder och hjärtstopp till skogsbränder, drunkningar, översvämningar, kemikalieutsläpp eller personer som har fastnat under ett träd vid skogsarbete och mycket mer.

Det är klart att ett sådant system aldrig kommer att bli helt kompetensmässigt vattentätt men det är ändå fascinerande att det fungerar så väl som det gör sett till hela Sverige. Samtidigt måste man ha i åtanke att resurserna i glesbygd är mycket mer begränsade och att det inte är givet att man initialt ens har tillräckligt med resurser för att bedriva rökdykning.

Agerandet från olyckan är lite snarlik ett fall jag minns från vad jag tror var USA, där räddningstjänsten anländer till en helt utbränd bil med en i stort sett förkolnad människa i. De konstaterar, felaktigt ska det visa sig, att personen inte lever och avvaktar utredare. Plötsligt börjar personen röra på sig och brandmännen blir helt perplexa och handlingsförlamade, där ingen agerar under ganska lång tid. Man skulle kunna säga att de också fastnade i en tankeloop med avseende på vad de såg inte stämde överens med de erfarenheter som de hade. Med detta vill jag säga att även om det låter konstigt med så kallades tankeloopar så är det inget som är säreget unikt för just det här fallet. Men det är något som förmodligen till högre grad går att förebygga med mer riktad utbildning på just sådana händelser.

Vidare ska man också vara försiktig med medias tolkningar och rapportering, utan hellre läsa utredningen själv.
__________________
Senast redigerad av pf10 2025-08-30 kl. 09:11.
Citera
2025-08-30, 08:39
  #161
Medlem
Efter att ha tittat på Google Earth kan jag förstå förvirringen kring vad som är husets baksida. Den norra sidan, som var oframkomlig, är troligen det den omkomna kallade baksidan. På husets södra sida finns något som är en tidigare fungerande huvudentré, men som numera är blockerad av växtlighet. På Google Earth-bilder från 2007 syns detta mycket tydligt. Den vid tiden för branden använda ingången tycks ha varit på husets västra sida.

Länk till Google Earth för platsen: https://earth.google.com/web/@56.76727699,16.6420188,121.35719485a,10.00116237d ,35y,355.24337541h,0t,0r/data=ChYqEAgBEgoyMDIzLTA5LTIzGAFCAggBOgMKATBCAggAS g0I____________ARAA
Citera
2025-08-30, 09:02
  #162
Medlem
Ytterligare en sak som kan ha komplicerat förloppet är att huset är byggt efter år 2000. Då kan ju brandegenskaperna vara lite bättre än nån gammal bäverhydda till hus, och sovrummet kan klarat att hålla emot branden bättre än vad det uppenbart nedgångna huset har skvallrat om vid en första extern bedömning av brandbefälet.
Citera
2025-08-30, 09:04
  #163
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av C.H.T

Tidslinje från utredningen


FIP och en ambulanspersonal tar med sig en kofot och brandsläckare. Vid ankomst så är
husets framsida vid entré samt ett fönster åt vänster i fullt utvecklad brand, Det är tät vegetation
med buskar och träd samt saker runt huset. FIP och ambulans tar sig runt huset mot södra
sidan där det inte brinner men är rökigt och ropar att räddningstjänst är på plats.
FIP slår 3 fönster med kofot på södra gaveln och ropar in att räddningstjänst är på plats.
Fönsterna är högt belägna på huset ca 2 meter över mark och det går inte att se in. Inget svar
hörs.

FIP fortsätter mot baksida östra sidan av huset men här blir det väldigt svårt att ta sig runt
eftersom det är tät vegetation växer ca 70 cm från huset. Ambulanspersonal vänder tillbaka och
ta med brandsläckare och ställer den på husets framsida. FIP:s mål är att ta sig runt huset för
att lokalisera sovrummet.

Det går inte att komma förbi fasaden som är belägen mot öst så FIP tar sig ut ca 1 meter in i
vegetationen och trycker sig genom träd och buskar för att komma till husets baksida mot öst.
Här ser FIP ett fönster och krossar det och ropar att räddningstjänsten är på plats men får inget
svar. Efter det försöker FIP att ta sig runt på husets norra fasad men det är för lite utrymme och
hög värmebelastning samt att det brinner från takfoten. FIP tar sig genom den täta vegetationen
ut till vägen och då har ankommande styrkor kommit till olycksplatsen.


02.31.47
8310 framme på olycksplats 1+4
Ambulanspersonal möter upp och informerar att de försökt att ta sig runt huset men det går inte
pga. av tät vegetation och omfattande förvaring av föremål i trädgården.
Styrkan är insatsklara med inriktning livräddning eftersom man vet att en person är i kvar i huset
och befinner sig i sovrummet.
Vid ankomst är 2/3 delar av huset övertänt mot väst och räddningsledare har uttalat till styrkan
att det är inriktning livräddning. Medan styrkan förbereder för rökdykning så påbörjar RL en
OBBO i södergående riktning eftersom det brinner med öppna lågor längst hela västra sidan.
RL får information via radio att styrkan inte få i gång vattenpumpen på 8310 för att displayen är
svart. RL avbryter OBBO och tar sig tillbaka till styrkan.

FIP möter upp RL 8310 och informerar att han försökt att ta sig runt huset men inte kommit till
den norra sidan av huset.
Det är väldigt komplicerat att lägga ut slang i trädgården eftersom det är igenväxt med buskar
och högt gräs och en större mängd föremål som förvaras på tomten.

02.35.33
8410 Framme på olycksplats 1GL +4
RL 8310 möter upp 8410 och meddelar att de måste säkra vatten för 8310 display fungerar inte.
8410 förbereder med kyrka och standardutlägg.

02.35.36
8540 Framme på olycksplats
Under färdväg ser 8540 att 1080 ligger bakom och ropar upp via radio om 1080 vill köra om
men inget svar.
BM i 8310 möter upp 8540 och meddelar att de måste koppla upp vatten till 268–8310
standarsutlägg eftersom pumpen inte fungerar pga. svart display. Därefter får de i uppgift att
säkra vatten. Närmsta brandpost var belägen i Rälla och ingen motorspruta fanns på plats,
En brandman tömmer en pulversläckare medan man väntar in vatten till slangsystem.
När vatten kommer på så blir det dåligt tryck ut till strålrören. Troligtvis för att slangsystemen
ligger rörigt på liten yta. Det tar ca 2 min innan det är fullt tryck ut i strålrören En brandman är på
väg mot husets norra sida via vänstervarv från entrén. När han runda fasaden mot norr så
fastnar slangen. Brandman backar tillbaka och påbörjar inget nytt försök mot norra fasaden
igen.

02.35.57
1080 Framme på olycksplats
Under färdväg hamnar 1080 bakom 8540 och ligger kvar där bakom till olycksplatsen för att
1080 tänker att det är viktigare att tankbil kommer före ledning.
Inga förberedande order ges över radio till styrkorna som är på väg till plats.
1080 söker upp RL 8310 och får information om hur det ser ut på plats samt påbörjar en OBBO.
1080 tar över RL men inget som uttalas på plats SL 8310 blir sektorchef. Ingen tydlig order att
det är livräddning som gäller. Information delges att FIP 8565 försökt att komma runt
byggnaden men att det inte har gått hela vägen. 1080 påbörjar orientering och ser att det
brinner kraftigt vid entrédörren och mot västra sidan av fasaden. Han orienterar sig framsida
och går runt till södra fasaden sen avbryter han orienteringen för att det är tät vegetation och för
att information har delgivits att det ej går att ta sig runt byggnaden.

Under tiden som 1080 och 8310 går igenom överlämningen så har säkert vatten kommit till
rökdykarna.
8310 går till södra fasaden och påbörjar släckning.
Men det är för högt till fönster så
order ges till 8410 att stege behövs. Ingen tydlig kommunikation vilken stege så utskjutsstege
kommer till platsen.
Den är för stor och går inte och resa.
Tillbaka med stegen och en
skarvstege kommer på plats.
8310 försöker ta sig in men väljer att backa tillbaka och släcker
utifrån.
8410 har sektor fasad väst och påbörjar släckning, spridd stråle.
Ingen effekt på släckning.

02.37.00
8310 lägesrapport: avvaktar med rökdykning huset är övertänt. Börjar med utvändig
släckning. Går ej att komma runt huset för mycket träd och föremål i vägen.
VB informerar tillbaka att 112 samtal pågår med personen och att hen befinner sig i sovrummet
och har sitt fönster öppet.
SL 8310 försöker att ta sig runt huset igen men tar beslut att det inte går pga. av tät vegetation
samt värmestrålning. Tittar in genom ett fönster från södra gaveln och ser att det brinner med
öppna lågor i hela vardagsrummet samt i ett rum mot norr. Kommer inte runt på östra eller norra
sidan.
Diskussion på plats mellan RL och SL kl. 02.37 – 02.43 att det inte kan finnas någon person
kvar vid liv i huset eftersom det är övertänt. Är personen i ett annat hus, finns det källare?
Information gällande att personen är uppkopplad till 112 samtal och att hen fortfarande är kvar i
samtalet samt att hen ligger med huvudet vid fönstret delges aldrig till övrig räddningspersonal.

02.43.00 – individsamtal från 1080 till 68 LOP att halva huset är övertänt, snårigt och att det inte
går att ta sig runt. 68 svarar att samtal pågår fortfarande med personen och att hen befinner sig
i sovrummet.
Diskussioner förs återigen emellan befälen att det är helt omöjligt att någon person kan finnas
vid liv i huset. Information delges inte till räddningspersonalen att personen fortfarande är
uppkopplad samt talbar och befinner sig i sovrummet.

02.48.00 – personen svarar inte längre på tilltal och samtalet bryts därefter.
02.56.38 – larm 268–8340
02.58.56 – larm 268–1040
03.03.02 – Lägesrapport 268–1080: Objekt. 1-plansvilla trä. Skada: Total övertänd. Hot: Hot om
liv, inte lyckat ta sig in. Mål: Förhindra spridning i terräng. Insats: Tagit sig in i köksdelen men
kommer inte längre pga. rasrisk och brand. Prognos. 2 timmar aktiv släckning och 6 timmar
bevakning.
03.12.10 – RVL tar sig till platsen
03.16.38 Ändrar inriktning. Drar tillbaka slangar och manskap. Låter huset brinna ner. Fokus på
att förhindra spridning i terräng.
03.17.23 – 268–1040 framme på olycksplats.
Uppgift: Fylla på vatten till 268–8540.
03.20.00 – 268–8340 framme på olycksplats.
Uppgift: Fylla på vatten till 268–8410.
03.25.40 – 268–8310 ur funktion. Kan ta sig från platsen men behöver en ersättningsbil.
03.26.49 – 268–1180 framme på olycksplats.

1180 tar kontakt med 1080 och för en dialog och beslutar att inte ta över som RL. Påbörjar
logistik och utbyte av 8310. Kommer överens med VB att 8540 kommer att ersätta 8310
temporärt.
1180 undersöker om det finns behov av samtalsstöd för räddningspersonalen som varit på
plats. Personalen meddelar att det ej finns behov av detta.
I samråd med VB aktiveras ett samtalsstöd till LOP och VB. Samtalsledare kommer till TLC
inom 1h.
06.43.44 – 8640 framme på olycksplats.
07.11.06 – 1080 lämnar över RL ansvaret till 268–8640.
09.09.34 – 8640 lämnar efterbevakningen och lämnar över till polisen.


4.2 Orsaker som försvårade insatsen.
• Svårt att ta sig runt byggnaden pga. tät vegetation
• Litet utrymme att lägga ut slang pga. av flera föremål och buskar i trädgården
• Displayen på 268–8310 är nedsläckt får inte gång pumpen
• Personalen har inte fått utbildning hur nödkörning fungerar på pump.
• Lång tid innan vatten kommer ut i slangsystemen pga. av att slangutlägg ligger i
oordning så det blir veck.
• Fick endast information om att sovrummet ligger på baksidan av huset. Inte logiskt i
detta fall, eftersom sovrummet var beläget mot norr. Baksida definieras mitt emot
framsida.
• En brandman går vänstervarv vid husets västra sida och ska precis runda till norrsida
när slangen inte räcker för att den har fastnat. Vänder tillbaka och väljer att inte gå
tillbaka igen eftersom han är själv.
• Ingen kommunikation från befäl till brandmän att personen var uppkopplad till 112
samtal.
Detta ger verkligen en helt annan bild än vad som framkommer i media. Vegetation och bråte på tomten har helt klart haft en stor inverkan på insatsen, då flera vittnar om att det inte går att ta sig runt på baksidan av det skälet och att det är svårt att manövrera slang. Samtidigt står det klart att kommunikation och samverkan på olycksplatsen inte heller fungerat särskilt väl.
__________________
Senast redigerad av pf10 2025-08-30 kl. 09:28.
Citera
2025-08-30, 09:05
  #164
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av kamikazeklanten
Ytterligare en sak som kan ha komplicerat förloppet är att huset är byggt efter år 2000. Då kan ju brandegenskaperna vara lite bättre än nån gammal bäverhydda till hus, och sovrummet kan klarat att hålla emot branden bättre än vad det uppenbart nedgångna huset har skvallrat om vid en första extern bedömning av brandbefälet.

Nej, du skriver en massa skit. Deltidsbrandkåren på Öland har gjort bort sig de luxe och varenda en av dessa gamla gubbar behöver bli sprkade för att förstå allvaret i vad de har gjort.
Citera
2025-08-30, 09:09
  #165
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av martinator
ja det funkar så... vi har deltidsbrandkårer som inte håller måttet. För en rökdykarinsats ska man vara åtminstone TRE med kompetens att rökdyka. EN som leder och två som går in.
Nu är det så att många mindre deltidsstationer inte får ihop tre rökdykare / lag - och detta problem har ökat efter att man börjat med kvinnor.
FIP är precis som det låter EN person - sen anländer kanske en släckbil med mer personal, men fortfarande är det ofta man är kort på folk med rökdykarkompetens. Så på landet är det ofta så att man saknar just kompetens.
Detta är en fet jättelögn. Den största anledningen till att första styrkan på plats inte har resurser för rökdykning är helt enkelt för att aktuella kommuner inte har dimensionerat dessa styrkor för att de ska ha sådana resurser. Detta utesluter inte att man på vissa håll tidvis kan ha svårt med bemanning men grunden är den kommunala budgeten. Det har noll och intet med kvinnor att göra.
__________________
Senast redigerad av pf10 2025-08-30 kl. 09:16.
Citera
2025-08-30, 09:23
  #166
Medlem
Sverige är ett havererat samhälle. Vi närmar oss tredje världen med rekordfart.
Citera
2025-08-30, 09:26
  #167
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av slush-puppie
Räddningstjänsten på Öland består av deltidsbrandhens.

En brokig samling där några använder det som ett extraknäck, andra är där för att de gillar att flexa anabolamusklerna och trycker upp egna klistermärken med "Brandman på väg!" att sätta på den privata bilen för att verkligen visa att man lyckats bli en riktig brandhulk. Några har sökt sig dit för att de är pyromaner och gillar att bränna upp saker.

https://www.sverigesradio.se/artikel/anlagd-brand-pa-brandstation-forblir-olost

https://www.youtube.com/watch?v=p-9qmU1SXdo

Det mesta i det här raserade landet kan skyllas på blattarna, men i detta fallet är det inte deras fel.
Du framställer dig som ytterst begåvningssvag med detta inlägg. Klisteretiketten ”brandman på väg” finns till för att upplysa övriga bilister om att att det är en deltidsbrandman som de hastigt blir omkörda av på väg in till station vid larm. Det är på förekommen anledning då det hänt mer än en gång att begåvningssvag nummer 2 känt sig förorättad av en omkörning och förföljt deltidaren till station eller värre. Man kan väl i och för sig ifrågasätta om det verkligen har någon effekt på de riktigt begåvningssvaga.
Citera
2025-08-30, 09:30
  #168
Avslutad
Skandal!
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in