Citat:
Ursprungligen postat av
knazzz
Men kära du, Alice har ju ingen ätstörning 🤡 mvh Heidi
Just det, glömde! Men då så, då äre lugnt 😎
Citat:
Ursprungligen postat av
Agentjosi
Ja, hon menar att hon ser bred och stor ut med ”ladugårdsdörr”.
Om jag inte minns fel hade A bakat något och så sa H ”jahapp nu är min diet jag går på förstörd igen, kommer inte kunna sluta äta av detta” (nåt i den stilen). Så H är alltså normalviktig, bor med sin ätstörda underviktiga dotter, går på diet och pratar om det högt. Verkar väldigt ofriskt alltihopa. Att höra sånt triggar ju en person med ätstörning. Även H verkar behöva professionell hjälp. Tycker verkligen så synd om Leo som bor med dem.
Hon ser ju precis vanlig och normal ut? Då måste hon jämföra med Alice. Hade hon stått bredvid en annan normalviktig människa hade hon förmodligen inte sagt det.
Alice kommer aldrig att bli frisk boendes med sin mamma och mamman behöver hjälp som du säger.
Tycker också synd om L. Hoppas att systern kollar till honom, pratar med honom och ser till att han inte blir tvingad till något, att han vill vara med i video och kollar att han trivs och mår bra helt enkelt.