Citat:
Ursprungligen postat av
Wyrdkin
Du är mer än välkommen att berätta om varför din åsikt är att lyssnas på. Kanske har du skrivit en utgiven bok eller uppsats om ämnet?
Det är inte nödvändigt haha. Du är också tillåten att ha åsikter och dela dom, utan att ha skrivit en bok eller uppsats om ämnet. Det måste vara tråkigt att vara så tillknäppt. Jag har inte så dåligt självförtroende i alla fall, jag har samlat kunskap och information och erfarenhet under många många år och förvaltat dom på bästa sätt för mina syften.
Det är ett förslag som gäller att förebygga brott, där jag tror effekten blir positiv, som i att barn inte begår brott. Alltså, effekten blir inte att föräldrar straffas i större utsträckning, utan att barn begår brott i mindre utsträckning. Det är, som redan nämnt, ett "trubbigt" förslag. Det är inte rimligt i praktiken rätt upp och ner. Tankesättet skulle dock kunna implementeras på något användbart sätt, det är inget dumt med det även om det finns 100 motargument. Det är bara löjligt att du avfärdar det för att det kommer från någon från flashback och inte i senaste utgåvan av någon vetenskaplig bok. Löjligt, och omoget.