Citat:
Ursprungligen postat av
Leif.Jennekvist
Du har då två val, outcalls med allt vad det innebär. Eller vakna upp ur din låtsasvärld och sök ett arbete inom hemtjänsten, gör något meningsfullt istället för att sära dina ben för okända män.
Ha lite självrespekt och inse att du hela tiden varit till salu, en produkt av en depraverad samtid där likes, bekräftelse och pengar trumfar värdighet. Vad du än gör så upphör genast med att benämna dig själv som entreprenör.
Orkar inte ens prata med dig. Gubbe, du har knappast vett eller etikett. Det är ingen hög standard på dig. Du och jag är på helt olika nivåer. Den stiftade lagen kommer möta problem , det är ett förakt mot mänskliga rättigheter och ett förfall av demokrati.
Lev du ditt liv i en låda, du saknar verklighetsperspektiv. Det tyder på låg intelligens. Du lever troligen en bittert liv, precis som de som dragit igenom detta, ser direkt på de kvinnornas män, det är typiskt de som runkar till oss. Vi vet att det är era partners som går och runkar till oss. Vi hjälper de att spruta så de orkar med er. Va lite tacksamma, kanske kommer de lämna haggorna istället nu. Glädjer man sig åt att unga kvinnors sexualitet begränsas av en stat, då är det lite Mohamed vibar alltså.
I Sverige hör inte Mohamed idealet hemma.
Kvinnor skall inte täckas, vi kvinnor gör vad vi vill med vårat kön. Ingen bestämmer när eller hur, det är subjektivt.
Själva förslaget och beslutet av lagen saknar objektivitet och ideologiska aktörer som talita har fått väldigt mycket att säga till om när det egentligen gäller oss.