Citat:
Ursprungligen postat av
ApanAbdulla
Stöld alltså? Så ngn har golat vidare till en annan grupp? Man går inte på 250 kg utan uppbackning bara sådär och stjäl. Önskar jag hade namen på dom gripna dom måste själva ha kontakter. Inte en chans att vanliga spring pojkar fått för sig att sno åt sig dessa mängder... Ngn har golat jag går inte på polisens och medias svar att grannar ringt...Nåt stämmer inte här.
Vem skulle ha golat till polisen? De som var ägare till kokainet? Tjuvarna?
Nån som visste att de ska göra inbrott i just den lägenheten? Men då borde han varnat personen som bodde i lägenheten och fått belöning.
Dessa kilar verkar amatörmässiga, man kan se krossad fönsterruta, det hörs när de krossar rutan och säkert pratar högt med varandra, folk har öppna fönster, det är inte vinter.
Det finns en liten chans att det var ägaren till kokainet som anlitade de eftersom ägaren till lägenheten försvann eller åkte fast för nån mindre förseelse, det kan också mycket möjligt vara så att en tjej bor där och hon har bråkat med sin kille som förvarade kokainet där och stack till nån annan för att knulla och ägaren till kokainet fick panik, de hade inte nyckel till lägenheten och var oroliga för att hon kanske ska tjalla eller avslöja på fyllan deras hemlighet.
Så ägaren till kokainet anlitade några killar som skulle hämta kokainet.
Eller så spanade polisen på dessa killar och hade helt enkelt tur att ta de på bar gärning när de gjorde inbrott eller så visste polisen att kokainet förvarades där och väntade på att nån skulle dyka upp för att hämta det.
Men varför hade de ingen nyckel till lägenheten? Jag tror att de var klumpiga och nån granne ringde in om pågående inbrott.
Om de ville stjäla kokainet så kan det vara så att lägenhetsinnehavaren arrangerade detta.
I varje organisation finns en svag länk, en svartsjuk kvinna, avundsjuk syster, kusin.