Citat:
Ursprungligen postat av
slurppen
Leo1A5 med ett Crockerill torn 3105 kan elevreras 42 grader. Som gör den ännu mer lämplig som IKV och strid i stadsmiljö. Det gäller även på andra fordon med Cockerill 3105 torn. Då man måste montera en pansarring som tornet sedan sätt på.
Så det ska bli intressant att se hur testen blir med Belgiska Leo1A5/Crockerill 3105 stridsvagnen som levereras till Ukraina. Fördelen med denna lösningen är även en Ukrainsk Falarik pv robot som kommer att kunna användas med den automatiska kanonen och som skjuts ut via eldröret. Räckvidd blir då ca5 km.
Givetvis kan man utforma torn som kan eleveras ordentligt även till stridsvagnar. Men hur användbar blir en sådan vagn i den klassiska stridsvagnsrollen, om den nu är relevant?
Bakgrunden till att jag tidigare tog upp saken var om jag minns rätt en tanke att bakre pansarförband skulle kunna användas som extra artilleri när främre pansarförband rycker fram, en sorts växelvis framryckning.
En annan lösning om man vill leka artilleri är att bygga lutande ramper åt vagnarna.