Citat:
Tydligen var det inget nytt, utan skedde även när han inte satt på kåken. Min fetning:
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/sk...om-ignorerades
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/sk...om-ignorerades
Citatet tål att upprepas:
Citat:
Ett preliminärt obduktionsbesked, varav en kopia skickats till Husseins fru, visar att dödsorsaken var sjukdom. Undersökningsfynd visar att han hade ”sjukligt sår i tolvfingertarmen med tecken på tidigare blödning i magtarmkanalen samt med åtföljande bristning till bukhålan med åtföljande bukhinneinflammation”
– Han låg oftast hemma i fosterställning och sa att han hade ont i magen. Två eller tre gånger kom ambulansen hem till oss, men de tyckte att han var okej, säger Hussiens fru.
De här som är av uppfattningen att det är en simulerande "blatte" bör läsa citatet flera gånger långsamt och eftertänksamt. Hussein har sökt vård tidigare men ingen har kunnat ställa diagnos och ge behandling. Nu vi obduktion så syns att han har rester av flera sår i tunntarmen och nu har han också fått peritonit (bukhinneinflammation) och han har blött ut fritt i buken.
Ja, det är normalt att krypa ihop i fosterställning vid så svår sjukdom. Det gör "blattar" i Sverige och det gör svenskar i Turkiet, Spanien och på Mallorca också. Den här 33-åringen har varit mycket sjuk och har tydligen blivit bedömd av både ambulanspersonal och sjukhuspersonal men utan att han blivit undersökt.
Kriminalvårdspersonalen har varit felinformerade om att han "spelat sjuk" och har lämnat honom ifred. De som ska klandras i sammanhanget är sjukvårdspersonaeln. Både de inom Kriminalvården och de på utsidan.